Večina ljudi je pobegnila z območij okoli mest Tel Abjad in Ras al Ajn blizu meje s Turčijo, je navedel Svetovni program za prehrano (WFP). Dodal je, da so v ofenzivi na teh območjih poškodovali vodovode, jezove, elektrarne in naftna polja - zaradi tega so med drugim ljudje ponekod ostali brez oskrbe z vodo.
V uradu odposlanca ZN za Sirijo so poudarili, da bi lahko vojaške operacije na severu Sirije močno poslabšale že tako zelo napete humanitarne razmere. V različnih telesih ZN so zato vse odgovorne na terenu in v vladah pozvali, naj zaščitijo civiliste, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ostali brez edine delujoče bolnišnice
Podoben poziv so danes podali Zdravniki brez meja. Vse vpletene v oboroženi konflikt so pozvali, naj zaščitijo civiliste, zdravstveno osebje in bolnike. Zaostritev nasilja bi namreč lahko le še poslabšala travmo, ki jo že leta doživljajo ljudje v od vojne razdejani državi.
Zdravniki brez meja so sporočili tudi, da so v Tal Abjadu zaprli z njihove strani sponzorirano bolnišnico, ker je del zaposlenih skupaj z družinami zapustilo mesto. To je bila edina bolnišnica na območju.
Turčija je v sredo ponoči sprožila ofenzivo na sever Sirije. Ankara ima kurdske sile na severu Sirije za izpostavo kurdskih upornikov, proti katerim se bori na svojem ozemlju. Z operacijo Izvir miru želi vzpostaviti 30-kilometrsko tamponsko ob turško-sirski meji, kamor bi lahko preselili tudi sirske begunce, ki so se pred državljansko vojno zatekli v Turčijo.
Putin svari pred novo grožnjo
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes opozoril, da zaradi turške operacije na severovzhodu Sirije obstaja nevarnost, da bi tam zaprti skrajneži Islamske države (IS) pobegnili, kar bi povzročilo njihovo okrepitev v regiji in drugod. Kurdi, ki na območju nadzirajo taborišča, v katerih je zaprtih več tisoč pripadnikov Islamske države, sedaj pred turškim obstreljevanjem bežijo. "Nisem prepričan, da bo turška vojska sposobna prevzeti nadzor nad razmerami in to hitro," je dejal Putin po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Na zasedanju voditeljev držav Skupnosti neodvisnih držav (SND), ki združuje nekdanje sovjetske republike, je Putin v turkmenistanski prestolnici Aškabad opozoril, da to pomeni resno varnostno grožnjo za države SND. "Ali bodo odšli globlje v Sirijo, na območja, ki jih nihče ne nadzira in nato preko Irana odšli v druge države v regiji?" je vprašal. Zato morajo nekdanje sovjetske republike mobilizirati vse vire obveščevalnih služb, SND pa svoj protiteroristični center, da bi nevtralizirali to novo grožnjo, je poudaril.
Putin je opozoril, da se skrajneži po porazu v Siriji premikajo v druge regije, med drugim na Balkan, v Jugovzhodno Azijo in območja ob južni meji držav SND, kjer skušajo vzpostaviti svoja oporišča.