Dosedanje zdravljenje obolelih za mišjo mrzlico je bilo kar uspešno, saj so zdravniki več kot polovico bolnikov že prepustili domači oskrbi. Strokovnjaki ob tem pravijo, da epidemija omenjene bolezni še prihaja.
Za virusom mišje mrzlice so zboleli predvsem tisti, ki so se nahajali na Sljemenu blizu Zagreba. Ker gre za območje, kjer se rekreira veliko Zagrebčanov in drugih hrvaških prebivalcev (tam je tudi smučišče), je velika verjetnost, da bo za bolezen zbolel še kdo.
Epidemije mišje mrzlice se pojavljajo ciklično, je za vecernji.hr dejal Ilija Kuzman in hrvaške infekcijske klinike. Nazadnje se je tako pojavila leta 2002 in ni nemogoče, da bi o njej poročali tudi letos.
Aleraj: o epidemiji je še prezgodaj govoriti
Nekoliko drugačno stališče do tega ima epidemiolog iz hrvaškega zavoda za javno zdravstvo Borislav Aleraj.
Ta je povedal, da je še prezgodaj govoriti o epidiemiji, ki je leta 2002 prizadela 400 ljudi po celi Hrvaški. "Virus mišje mrzlice se je pojavil pri ljudeh, ki so delali v gozdu, kjer je veliko glodalcev, ki prenašajo virus," pravi Aleraj.
Ob tem dodaja, da se tega ne da preprečiti. Na Sljemenu pa deratizacija ne pride v poštev, ker gre za zaščiteno naravno območje.
Kako se zaščititi?
Da virusa ne prenesemo v telo, lahko, kot pravi Aleraj, veliko naredimo tudi sami. Redno si je treba umivati roke, ne smemo piti vodo iz neurejenih vodovodnih omrežij in sedeti v gozdu na tleh ali se dotikati zemlje. Prav tako je treba biti pazljiv pri čiščenju zapuščenih kletnih prostorov.
Opozoriti je treba tudi na to, da letos ni bilo prave zime, ki bi uničila mrčes, zato se njihovo število iz leta v leto povečuje, pa pravijo veterinarji. Vlažno in toplo vreme, ki sledi v naslednjih tednih, je tako ugodno tudi za mišjo populacijo.