Libija. "Slovenija podpira razprave glede sprejema morebitnih dodatnih ukrepov proti režimu polkovnika Moamerja Gadafija glede na nedopustna hudodelstva, ki jih izvaja nad libijskim prebivalstvom," so nam sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Intervencija. "Zahodne države naj bi posredovale pod nazivom humanitarne intervencije, po kateri naj bi države posredovale v neki drugi državi z namenov zaščite tamkajšnjih civilistov, ki jih pobija lastna oblast. Poudarimo, da uporniki niso goloroki civilisti, ampak vstajniki, ki se lahko branijo," je poudaril Šterbenc.
Evropska unija in zveza Nato pozivata k uvedbi prepovedi letov nad Libijo, za kar je potrebna odločitev Varnostnega sveta Združenih narodov, ki pa o zadevi še ni razpravljal.
"Poseg le olje na ogenj"
"Na videz preprost ukrep prepovedi letov nad Libijo zahteva neposredne vojaške dejavnosti v smislu uničenja protiletalskih sistemov. Vsakršna uporaba vojaške sile v teh državah je zaradi kolonializma in ameriških posegov v Afganistanu in Iraku zgolj prilivanje olja na ogenj. Regija je dobesedno alergična na vojaško silo," nam je povedal poznavalec razmer v arabskem svetu Primož Šterbenc. "Praviloma se vedno izkaže, da države ob intervenciji prikrivajo lastne interese," je dodal.
"Svet naj preprosto počaka, kakšen bo izid državljanske vojne. Uporniki so z vstajo prevzeli določeno odgovornost," je sklenil Šterbenc.