Svet
55 ogledov

Zaradi mačka tri dni bolniške

alkohol Shutterstock
Stroški zaradi slabše produktivnosti med in po božično-novoletnih praznovanjih dosegajo več sto milijard evrov. Tudi zato klinike, kjer izvajajo infuzije, ki mačka preženejo v pol ure, rasejo kot gobe po dežju.

Ne glede na to, da je bil že 2. januar delovni dan, so se za večino prazniki končali danes. Tako kot drugje po svetu pa tudi v Sloveniji prvi dan po praznikih ni najbolj produktiven, tudi zaradi preobilja alkohola popitega v minulih dneh. Zaradi praznovanj smo manj kot sicer delali tudi zadnje tedne decembra.

Američane prekomerno popivanje stane 184 milijard evrov

KOt poroča BBC, ameriško gospodarstvo posledice prekomernega popivanja letno stanejo več kot 220 milijard dolarjev (184 milijard evrov) oziroma 1,9 dolarja (1,6 evra) na pijačo. Okoli 72 odstotkov teh stroškov izhaja iz izgubljene produktivnosti na delovnem mestu.

Bolniška zaradi mačka

V Avstaliji bolniške odsotnosti v zadnjih dveh tednih leta prinesejo upad produktivnosti v višini dveh milijard avstralskih dolarjev (1,35 milijarde evrov). Kar deset odstotkov vprašanih avstralskih delavcev naj bi načrtovalo za okrevanje po pijančevanju vzeti tri dni bolniške, izhaja iz raziskave farmacevta Sanofi-Aventis.

Dan po zabavi delajo le štiri ure

Britanski raziskovalci pa ocenjujejo, da praznični mački gospodarstvo stanejo skoraj 260 milijonov funtov (333 milijonov evrov). Raziskave med 1500 ljudmi, ki so jo izvedli za popotniško spletno stran lastminute.com, je pokazala, da okoli 25 odstotkov zaposlenih dan po službeni božični zabavi dela manj kot štiri ure, 20 odstotkov se jih odloči razglasiti bolniško.

Stoodstotnega zdravila ni

Kljub temu pa po navedbah profesorja z Inštituta za farmacevtske znanosti univerze v Utrechtu Jorisa Versterja za zdaj ni na voljo učinkovitega zdravila za mačka. "Edini način za preprečitev mačka je, da se alkohol uživa zmerno," poudarja.

Tistim, ki na to ne želijo pristati, na voljo ostaja napotek strokovnjakov - to je pitje veliko vode pred spanjem in med samim popivanjem - ter številna stoletja stara "zdravila" in niz komercialnih proizvodov - od zeliščnih zvarkov do intravenoznih infuzij.

Zdravilo so iskali že stari Grki

Človeštvo se skuša mačka rešiti že skoraj vse od odkritja fermentacije. Stari Grki so si na primer pomagali z zavretim zeljem, Mongolci z v kis vloženimi ovčjimi očesi. Danes farmacevti in zeliščarji ponujajo manj odvratne možnosti. Na voljo so kombinacije kofeina in zdravil proti bolečinam - na primer v obliki šumečih tablet, ki lahko vsebujejo tudi velike količine vitaminov B.

Infuzijo pripeljejo na dom

Sodobna medicina pa je na voljo dala tudi intravenozne raztopine, ki jih ponujajo posebne klinike v Londonu, Chicagu, New Yorku, Las Vegasu in nekaterih drugih mestih. Za plačilo med 150 in 250 dolarjev (med 125 in 209 evrov) zdravnik ali usposobljeni zdravstveni delavec razbolelemu ponočnjaku vstavi infuzijo, ki vsebuje fiziološko raztopino in dodatek vitaminov B. "Ponavadi so čez 30 minut dobri," pravi zdravnik Adam Nadelson, katerega podjetje se odziva le na klice na dom, ne pa na primer v službo.

Na vprašanje, ali je intravenozna infuzija boljša od običajnega pitja, Nadelson odgovarja, da je to stvar absorbcije. "Absorbiraš lahko največ 50 odstotkov tistega, kar popiješ," poudarja. A na drugi strani nekateri, ko je George Koob z ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje, svarijo, da bi lahko tovrstne klinike s ponujanjem lahke rešitve le še povečale problem prekomernega pitja. Obstaja tudi nevarnost okužbe, stvar pa je poleg tega draga.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.