Dele, ki jih je zasedla Rusija, bi nato lahko poskusili dobiti nazaj s pogajanji, je dodal.
"Če želimo ustaviti najbolj vročo fazo vojne, je treba pod okrilje Nata vzeti ozemlje Ukrajine, ki ga imamo pod nadzorom," je dejal v obsežnem pogovoru za britansko televizijo Sky News. Zatem bi lahko Ukrajina poskusila s pogajanji, "na diplomatski način", doseči vrnitev ozemlja, ki je trenutno pod nadzorom Rusije, je dejal.
O tovrstnem načrtu doslej niso razpravljali, ker ga ni nihče predlagal, je dodal v intervjuju, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije. Kot je sicer še poudaril, bi moral Nato v prvo vrsti ponuditi članstvo celotni državi, vključno z zasedenimi ozemlji.
"Vabila ne moreš dati le enemu delu države," je dejal Zelenski. V tem primeru bi namreč priznali, da je Ukrajina le določeno ozemlje, drugo pa je Rusija.
Veliko strani sicer Ukrajini predlaga prekinitev ognja, a brez mehanizma, ki bi Rusiji preprečil ponoven napad, je to preprosto prenevarno, je še povedal. Tovrstno zagotovilo lahko nudi le članstvo v Natu, je menil.
Zelenski je že v preteklosti nakazal, da bi se vojna v Ukrajini v prihajajočem letu lahko končala, če bi njene zaveznice pokazale zadostno mero odločenosti.
Rusija sicer trenutno po poročanju francoske tiskovne agencije AFP nadzoruje okrog 18 odstotkov mednarodno priznanega ozemlja Ukrajine, vključno s polotokom Krim, ki si ga je priključila leta 2014. Od začetka invazije februarja 2022 je Moskva zavzela še štiri regije na vzhodu in jugu države - Doneck, Herson, Logansk in Zaporožje, ki jih sicer ne nadzoruje v celoti.
Kijev je že večkrat zavrnil možnost, da bi v zameno za mir predal del svojega ozemlja.
dezurni@styria-media.si