"Te volitve niso bile svobodne ... Zato bodo jutri potekali protesti. Ne bomo priznali legitimnosti predsednika," je v nedeljo dejal Mihail Kasjanov, ruski premier v prvem Putinovem predsedniškem mandatu, ki se je v zadnjem času pridružil opoziciji.
Volivce so množično vozili z avtobusi
Po trditvah opozicije in neodvisnih opazovalcev so tudi nedeljske volitve, tako kot parlamentarne decembra lani, zaznamovale številne nepravilnosti in kršitve. Po navedbah organizacije Golos, ki je opazovala volitve, so med drugim zabeležili številne primere, ko so se volivci vozili z avtobusi in množično volili na več voliščih.
O nepravilnostih govorijo tudi nekateri Putinovi protikandidati. Komunist Genadij Zjuganov, ki se je glede na izide vzporednih volitev in začasne rezultate volitev uvrstil na drugo mesto, je volitve tako že v nedeljo označil na "nepoštene, absolutno nepravične in prezira vredne".
"Več kot štiri tisoč primerov kršitev"
Multimiljarder Mihail Prohorov, ki naj bi se uvrstil na tretje mesto, pa je na spletnem socialnem omrežju Twitter zapisal, da so njegovi privrženci, ki so bili skrivoma opazovalci volitev, zabeležili več kot štiri tisoč primerov nepravilnosti na voliščih.
Če se bo izkazalo, da trditve o nepravilnostih držijo, bo to po mnenju analitikov spodkopalo legitimnost Putinove zmage in na ulice pognalo še več ljudi kot po decembrskih volitvah.
Po mnenju analitikov bi bili lahko današnji protesti, ki bodo potekali na Puškinovem trgu v Moskvi, pomemben pokazatelj, kakšna bo nadaljnja usoda demonstracij v Rusiji, ki so bile po lanskih parlamentarnih volitvah najbolj množične po letu 1991.
Imamo pri nas skoraj identično situacijo - ko se problem ponuja kot rešitev. No, tega mandeljca majhnega je vsaj ljudstvo izvolilo.