"Zaradi ugotavljanja dejanskega stanja glede zakopavanja odpadkov na območju Centra za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad je Inšpekcija za okolje 17. decembra opravila pregled območja z georadarjem," sporočajo z Inšpektorata RS za okolje in energijo. Georadar je geofizikalna metoda, ki omogoča vpogled v pod površje brez samega poseganja v okolje.
Pregled območja z georadarjem, ki ga je v okviru inšpekcijskega postopka naročila Inšpekcija za okolje, je opravil Geološki zavod Slovenije. Na podlagi opravljenega pregleda in zajema podatkov, bo Geološki zavod Slovenije po naročilu Inšpekcije za okolje v nadaljevanju obdelal terenske podatke in pripravil poročilo.
Predstavniki upravljavca Centra za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad so sicer inšpekciji povedali, da so 16. decembra tudi sami opravili pregled območja z georadarjem in elektro geo sondiranjem in da bodo poročilo takoj po prejetju poslali tudi inšpektoratu.
Prestavljali da, zakopavali ne?
Naj spomnimo, v Spodnjem Starem Gradu je pod okriljem družbe Kostak v začetku decembra zaživel eden najsodobnejših Centrov za ravnanje z odpadki pri nas. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja namerava podjetje urediti še sodobni zbirni center, ki naj bi v desetih letih prešel v last občine Krško.
Že od pomladi se sicer pojavljajo očitki, da je podjetje Kostak na območju sedanjega Centra nedovoljeno odlagalo odpadke. V družbi Kostak so tudi ob robu novinarske konference, na kateri so 10. decembra predstavili nov Center za ravnanje z odpadki v Spodnjem Starem Gradu, zanikali nezakonito zakopavanje odpadkov. Po besedah predsednika uprave Miljenka Muhe so odpadke prestavljali, niso pa jih zakopavali.
Po navedbah Muhe je bila na območju, kjer danes stoji nov Center za ravnanje z odpadki, včasih velika količina odpadkov. Te so morali do 1. junija 2023 umakniti, če so želeli začeti z gradnjo centra. Zato so jih med drugim premikali na več strani, niso pa jih zakopavali, je povedal.
V nekem trenutku so odpadke premaknili preveč proti naselju Spodnji Stari Grad, zaradi česar je prišlo do pritožb nekaterih krajanov, a so težave rešili, je povedal.
Fotografije, ki jih je objavil portal Necenzurirano in naj bi dokazovale, da so nekatere odpadke zakopali v jamo v neposredni bližini centra, po Muhovih besedah do njih pred objavo niso prišle. "Do nas so prišle le pripombe prebivalcev Spodnjega Starega Grada, ki pa smo jih rešili," je dejal. Prav tako se do zdaj pri njih še ni oglasila policija, ki preiskuje zadevo, je povedal. "Potekajo le običajni postopki nadzora s strani inšpekcijske, kar je ena od stvari, ki mora biti in tukaj ne vidimo težave," je dodal.
Zanikal je, da sta kazenski ovadbi, ki ju je lani zoper odgovorni osebi Kostaka (gre za Muho in vodjo centra), na krško državno tožilstvo vložila novomeška policijska uprava, povezani z nezakonitim odlaganjem odpadkov.
Ovadbi sta povezani s požarom, ki je izbruhnil na odlagališču v veliki vročini poleti 2022. Policija je namreč ocenila, da odpadki ne bi smeli biti tam, kjer so bili, čeprav so imeli dovoljenje za to, je dejal.
Na Okrožnem državnem tožilstvu v Krškem so za STA v zvezi z omenjenimi ovadbami navedli, da so na sodišče podali predlog za sodno preiskavo, ki pa ga je prvostopenjsko sodišče zavrnilo. Zato so se februarja letos pritožili na Višje sodišče v Ljubljani, ki pa o zadevi še ni odločilo.
Policija sicer na podlagi medijskih objav o domnevnem nezakonitem odlaganju odpadkov v Spodnjem Starem Gradu nadaljuje preiskavo. To je od novomeške policijske uprave v začetku decembra prevzel Nacionalni preiskovalni urad.
dezurni@styria-media.si