Trajnostno
238 ogledov

Slovenska trajnostna rešitev, ki jo najdemo od ZDA do Tanzanije

Marles trajnostno poslovanje
1/3
Marles hiše Maribor
V Marlesu so zavezani trajnostnemu poslovanju na vseh ravneh. Njihova lesena montažna gradnja, ki jo najdemo širom sveta, ima skoraj 7,5-krat manjši neposredni ogljični odtis v primejravi z gradnjo z betonom.

Podjetje Marles je zavezano k nenehnemu iskanju inovativnih rešitev, ki uspešno povezujejo estetsko dovršenost z visokimi okoljskimi standardi. Odličnost poslovanja zagotavljajo ob sočasnem spoštovanju ljudi, skupnosti in okolja.

Od leta 2023 proizvodnjo in sedež podjetja Marles že poganja električna energija iz lastnih virov, pri čemer sami zagotovijo v povprečju več kot 40 % električne energije. S prehodom na lastno pridobljeno energijo je podjetje zmanjšalo letni izpust toplogrednih plinov za 204,30 ton na leto. Za primerjavo, da bi absorbirali enako količino CO2, bi potrebovali 28.512 dreves. 

Ena od trajnostnih rešitev tudi zavezanost lokalni proizvodnji

Več kot 98 % vhodnih surovin prihaja iz Evrope in so izbrane skladno z visokimi standardi. Večina materialov je izdelanih v radiju 450 kilometrov od proizvodne lokacije, les ob tem zgolj 250 km, pri čemer je 60 % uporabljenega lesa neposredno iz Slovenije. Les, pridobljen za izdelavo objektov, je preverjenega porekla, sledljiv in trajnostnega izvora. Zaradi vsega naštetega ima lesena montažna gradnja skoraj 7,5-krat manjši neposredni ogljični odtis v primerjavi z gradnjo z betonom. Čeprav so Marlesove hiše izdelane na eni lokaciji v Lovrencu na Pohorju, stojijo tudi na drugih kontinentih – od ZDA do Tanzanije.

Marles sodeluje z Gozdarskim inštitutom Slovenije. V okviru sodelovanja želijo povečati količino lesa, pridobljenega iz neposredne okolice podjetja. 

Marles je v letu 2021 razvil koncept večstanovanjske modularne gradnje in kot eden prvih uporabil tehnologijo sNEH skoraj nič energijskih hiš v modularnih objektih, ki tvorijo večstanovanjske stavbe. Pri tem so občutno znižali ogljični odtis večstanovanjskih stavb. 

Marles trajnostno poslovanje | Avtor: Marles hiše Maribor Marles hiše Maribor

"Ko postaviš trajnost v kontekst poslovne bilance ..."

Prizadevanja podjetja se odražajo tudi v številnih certifikatih in priznanjih, ki so odraz dobrega in odgovornega dela ter predanosti do trajnostnega pristopa in kvalitetne lesene montažne gradnje. Celostno meritev emisij toplogrednih plinov izvajajo po mednarodnem standardu GHG Protocol. Pridružili so se tudi CER inštitutu, kjer bodo soustvarjali trajnostno poslovno okolje. Med certifikati, na katere so ponosni, so Družbeno odgovoren delodajalec, Evropsko tehnično soglasje ETA, Avstrijsko tehnično soglasje ... 

"Ko postaviš trajnost v kontekst poslovne bilance in za temelj poslovnega etosa, postane dodatna priložnost za strateško usmeritev podjetja in uporabo njegovega inovativnega potenciala. Ekipa, ki trenutno sestavlja Marles, je v roke prejela podjetje, ki stoji na več kot stoletni tradiciji in ko gledamo na naslednjih 100 let, ne moremo mimo dejstva, da je pot do tja tesno prepletena z našim odnosom do okolja," ob tem poudarja Tadej Gosak, direktor podjetja Marles. 

Vizija trajnostne gradnje tudi v prihodnosti

Do leta 2030 se bodo osredotočili na dvig energijske učinkovitosti in posledično znižanje emisij toplogrednih plinov v lastnih procesih ter na optimizacijo trajnosti nabavne verige. Obenem si bodo prizadevali za dvig deleža naravnih materialov v objektih, reciklatov v materialih, ki jih vgrajujejo in povečanje izkoristka uporabljenih materialov pri izdelavi objektov. Strmeli bodo tudi k zmanjšanju deleža odpada, recikliranja ter zagotavljanja varnejšega, zdravega in prijetnega delovnega okolja. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.