Vlada je v Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu določila cilje do 2030 za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, večjo energetsko neodvisnost ter prehod na čiste vire energije. Načrt vključuje ukrepe za zagotovitev trajnostne prihodnost in energetske varnosti.
Po načrtu bo Slovenija emisije toplogrednih plinov znižala za vsaj 55 odstotkov do leta 2033 in hkrati pospešila izkoriščanje obnovljivih virov energije, so po današnji seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Odločitev o NEK2 do 2028
NEPN načrtuje cilje in ukrepe na vseh področjih in sektorjih rabe energije, od kmetijstva do gozdarstva, energetike, industrije, prometa, raziskav in inovacij. Podpira izstop iz premoga skozi razvoj drugih domačih nizkoogljičnih virov oskrbe in bolj učinkovito rabo energije. Potrjuje nadaljnjo uporabo in načrtovanje gradnje nove jedrske elektrarne z odločitvijo do leta 2028.
"Slovenija z NEPN ohranja ravnovesje med razvojem in varovanjem okolja. Izvedba načrtovanih politik in ukrepov NEPN bo prispevala k nižji končni rabi energije, povečanju deleža obnovljivih virov energije v bruto končni rabi energije in doseganju ciljev Slovenije, ki dolgoročno vodijo v podnebno nevtralno družbo," so zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Dajatev CO2 bodo preoblikovali
Pri ukrepih finančne narave so izpostavili zavezo ukinjanju spodbud za fosilna goriva, pri čemer se bo upošteval napredek pri evropski zakonodaji na področju trošarin, da bodo imele države primerljiva izhodišča za ta korak. Pomemben korak je preoblikovanje dajatve CO2 v namensko, da se bo s tem lahko spodbujalo investicije v bolj trajnostne ukrepe ali blažilo učinke energetske in mobilnostne revščine.
Potrebnih bo 57 milijard evrov
Za izvedbo vseh ukrepov bodo do leta 2030 potrebne večje investicije. Ocenjene investicije, ki so povezane z izvedbo ukrepov v scenariju z dodatnimi ukrepi za obdobje 2021-2030, znašajo okoli 57 milijard evrov. To po navedbah ministrstva kaže, da je država pred novim velikim investicijskim ciklom.
Investicije, ki so povezane izključno z naložbami, ki bistveno vplivajo na doseganje ciljev NEPN, to je energetsko-podnebni del investicij, znašajo okoli 22 milijard evrov. Največ investicij bo treba usmeriti v ukrepe, namenjene gospodinjstvom, kot so energetska prenova stavb in zamenjava energetskih naprav (5,4 milijarde evrov), omrežja za distribucijo in prenos električne energije (štiri milijarde evrov), razpršeno proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (3,8 milijarde evrov) ter industrijo (1,6 milijarde evrov).
Obseg skupnih investicij v javnem sektorju v obdobju 2021-2030 je ocenjen na okoli 6,9 milijarde evrov. Ta znesek vključuje predvsem investicije v železniško infrastrukturo (3,5 milijarde evrov), trajnostno mobilnost in javne stavbe.
Skupni ocenjeni obseg potrebnih spodbud za doseganje ciljev NEPN brez prometa, dodatnih sredstev za raziskave in inovacije, distribucijsko omrežje in drugega znaša za obdobje 2024-2030 okoli 5,4 milijarde evrov, kar je slaba milijarda evrov na leto. "Skupaj z načrtovanimi ukrepi, ki jih moramo še izvesti, je na voljo dovolj nacionalnih in evropskih virov, da lahko to vrzel pokrijemo," so navedli.
Minister: NEPN predstavlja temelj za trajnostno prihodnost
"NEPN je jasen, tehten in podprt s strokovnimi argumenti. Poudarja vizijo prihodnosti in se osredotoča na strateške koristi za Slovenijo in ljudi. Zato je pomembno, da ga sprejmemo, saj predstavlja temelj za dolgoročno stabilnost in trajnostno prihodnost Slovenije. S temi ukrepi krepimo našo energetsko neodvisnost, ustvarjamo nova delovna mesta in varujemo okolje za prihodnje generacije," je dejal minister Bojan Kumer.
Načrtovanje podnebnih in energetskih politik držav članic EU je periodična naloga. Slovenija bo morala razvoj po letu 2030 do 2040 začrtati z novim načrtom, ki se bo pripravljal v letih 2027 in 2028. Ključni naslednji korak bo izvajanje sprejetega NEPN kot premislek o naslednjem desetletnem obdobju.
Dokler bodo 3/4 preostalega sveta na veliko onesnaževale okolje,tudi naše zaprtje TEŠ-a ne bo pomenilo nič!
A mislijo ta denar nabrati skozi omrežnino kot, obvezen davek za energetiko. Poleg že obstoječih prispevkov se ve..Ne moreš nekaj ustvarjati brez realne finančne konstrukcije s tem, da upoštevaš povsod prisotno korupcijo.