S skodelico vroče čokolade se zavijemo v toplo odejo in se udobno namestimo na domači kavč. Iščemo daljinec po kavču in se naslonimo, da bi ga ujeli na drugi strani kavča, … in že se je zgodilo – po našem prelepem novem trosedu smo polili vročo čokolado. V šoku vidimo kako se počasi vpije, skočimo na noge in takoj iz dnevne sobe odhitimo po čistila, a kako bomo uspeli odstraniti nastali madež?
Rešitev odvisna od materiala in tipa umazanije
Ko odstranjujete čokoladne madeže iz zofe vedno uporabite mlačno vodo. Za madeže krvi pa nujno uporabite mrzlo vodo. Če vam je hišni ljubljenček umazal kavč z urinom pa hitite po posebno čistilo.
Izredno pomembno je, da npr. novi usnjeni dvosed z ležiščem, na katerega ste tako ponosni, impregnirate s posebno zaščito za usnje ter to ponovite vsaj enkrat na leto. Tako predvsem svetle kavče zaščitite pred obarvanjem zaradi modrih kavbojk ali barvnih blazin. Vsakih tri do šest mesecev je usnjeno oblazinjeno pohištvo potrebno namazati s posebno nego za usnje, ki poskrbi, da to ostaja prožno in se ne bodo prehitro pojavile razpoke.
Ukrepajte takoj
Ne glede na to, iz katerega material je oblazinjeno pohištvo, vedno ukrepajte takoj, ko se pojavi madež. Nekoliko bolj zapleteno kot čiščenje usnje je odstranjevanje madežev pri mikrovlaknih, velurju ali tkanini. A tudi tukaj obstajajo rešitve.
Univerzalno domače čistilo za oblazinjeno pohištvo je natron, še posebej učinkovit je pri tkanini. Natron lahko uporabite za čiščenje na suho ali mokro. Če se odločite za suho čiščenje natron enostano potresite po madežu in pustite, da učinkuje čez noč. Zjutraj nato posesajte natron in madež bo izginil.
V primeru, da se vam umažejo raztegljivi kavči, predvsem s tekočino, vedno preverite tudi ležišča, če je tekočina stekla tudi po njih.
Imate doma otroke ali hišnega ljubljenčka? Odločite se za raztegljiv kavč iz pravega usnja, kjer boste lažje odstranjevali madeže. Izvrstna izbira so tudi npr. trosedi tkanine iz umetnih ali mikrovlaken, ki so izredno obstojne in enostavne za vzdrževanje.