Uporabno
58 ogledov

Natrgana mišica: Preprečite trajne zaplete!

Medicofit Medicofit
Se sprašujete kaj je vzrok za nenadno in ostro bolečino v mišici? Kakšne so posledice neustrezne obravnave in rehabilitacije natrganin mišice? Kaj lahko storite, da tovrstne poškodbe preprečite in se hitro vrnete v formo?

Natrgana mišica je poškodba, ki se zgodi, ko pride do prekomernega raztezanja ali celo pretrganja mišičnih vlaken. Je ena izmed najpogostejših poškodb, ki jo doživijo športniki, pa tudi tisti, ki se s športom ukvarjajo le rekreativno.

Ali ste vedeli, da je 30 do 50 % vseh športnih poškodb, povezanih s poškodbami mehkih tkiv?

V kolikor natrgana mišica ni ustrezno zdravljena lahko povzroči kronične bolečine, omejeno gibljivost in dolgotrajno okrevanje!

Dobra novica je, da v eni izmed vodilnih fizioterapevtskih klinik v Sloveniji sledijo specializiranim terapevtskim programom, zasnovanim za hitro in učinkovito zdravljenje mišičnih poškodb. Vas zanima, kako ti potekajo?

Kako pride do natrgane mišice?

Do natrganja mišice pride, ko ta utrpi prekomerno obremenitev, kar povzroči poškodbo mišičnih vlaken. Pogosto se to zgodi zaradi prehitrih, nenadnih gibov, ki presegajo mišično zmogljivost, ali zaradi dolgotrajnega preobremenjevanja, ko mišica nima dovolj časa za popolno regeneracijo.

Natrgane mišice so pogoste pri športih, ki vključujejo hitre in eksplozivne gibe, kot so šprintanje, nogomet in košarka. Pri teh dejavnostih je mišica namreč izpostavljena nenadnim naporom, ki povzročijo preobremenitev.

Poškodbe so lahko posledica nenadnega hitrega giba, kot je skok ali hitre spremembe smeri med igro!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Poleg tega lahko do natrganja mišice pride tudi zaradi nepravilne tehnike pri izvajanju vaj ali slabega ogrevanja pred telesno aktivnostjo, saj so neogrete mišice bolj dovzetne za poškodbe.

Za natrganje so najdovzetnejše mišice, ki prehajajo čez več sklepov in imajo kompleksno strukturo. Do poškodb ne pride zaradi samega krčenja mišice, ampak zaradi prekomernega raztezanja oz. raztezanja med aktivacijo mišice.

Najpogosteje so poškodovane mišice zadnje lože, mišica rectus femoris, mečne mišice in mišica adductor longus!

Vrste natrganih mišic

Ali ste vedeli, da poškodbe mišic, glede na resnost poškodbe, delimo na tri načine?

Stopnja I obsega blago bolečino, ki se poslabša z gibanjem, oviranost pri aktivnostih pa je manjša. Prisotno je blago otekanje, modrice in občutljivost na dotik.

Druga stopnja obsega zmerno bolečino, ki jo spremlja otekanje in modrice. Občutljivost je izrazitejša in slabo lokalizirana. Poškodba vključuje večje raztrganine (5–50% izguba funkcije), kar povzroči občutno zmanjšanje moči, omejeno gibljivost (<50%) in oteženo hojo.

Huda bolečina, izrazita oteklina, obsežne modrice in hematomi so značilni za tretjo stopnjo. Značilna je popolna izguba funkcije zaradi rupture. Gibljivost je močno omejena z izrazitim zmanjšanjem moči in funkcije.

Terapija se glede na stopnjo mišične poškodbe prilagodi. Pri manjših težavah je zdravljenje običajno konzervativno in vključuje fizioterapijo za krepitev mišic in obnovo gibljivosti. Pri hujših poškodbah je včasih potrebna tudi operacija, ki zahteva tudi daljše obdobje okrevanja.

Kako prepoznati, da gre za natrgano mišico?

Znaki in simptomi natrgane mišice so nenadni in zelo boleči. Pacienti, ki se zaradi mišičnih natrganin obrnejo na kliniko Medicofit, pogosto poročajo o nenadni, ostri bolečini, ki se pojavi takoj ob poškodbi. Ob drugem navajajo tudi:

  • Vnetje in oteklino na prizadetem področju, ki je posledica poškodbe mišičnih vlaken,
  • modrice, kar kaže na notranje krvavitve zaradi poškodbe,
  • omejeno gibljivost, kar ovira izvedbo vsakodnevnih aktivnosti ter
  • lokalno povišano temperaturo prizadetega področja.

Pomembno je, da ob tovrstnih simptomih hitro ukrepate in si v čim krajšem času zagotovite pregled pri specialistu!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Zdravljenje natrgane mišice

Za uspešno obvladovanje natrganin je ključnega pomena zgodnje ukrepanje in ustrezna obravnava. V akutni fazi poškodbe je priporočljivo slediti metodi R.I.C.E., ki vključuje:

  • R - Počitek (Rest): Poškodovana mišica potrebuje počitek, da se izogne nadaljnjim poškodbam.
  • I - Led (Ice): Hladni obkladki pomagajo zmanjšati oteklino in bolečino. Led se aplicira za 15-20 minut na vsaki dve uri v prvih dneh po poškodbi.
  • C - Kompresija (Compression): Uporaba elastičnega povoja pomaga pri zmanjševanju otekline.
  • E - Povišanje (Elevation): Če je mogoče, je priporočljivo dvigovanje poškodovanega uda nad nivo srca.

Ko akutna faza mine, je priporočljivo začeti s fizioterapijo, ki pomaga obnoviti gibljivost, izboljšati moč poškodovane mišice in zmanjšati neprijetne simptome!

Specialna fizioterapija

Fizioterapija pri natrgani mišici je ključni del okrevanja in pacientom omogoča postopno vračanje k normalni funkciji ter zmanjšuje tveganje za ponovitev poškodbe.

V akutni fazi je cilj zmanjšanje otekline, bolečine in vnetja mišic, hkrati pa zaščita mišice pred nadaljnjo poškodbo. Pri tem sledijo smernicam protokola PRICE. V tem času se priporoča dvig poškodovanega uda nad nivo srca, kar zmanjša hidrostatični tlak in akumulacijo tekočine v tkivih.

Ko se akutni simptomi začnejo umirjati, začnemo z lažjimi izometričnimi vajami, ki ne povzročajo bolečin in ob drugem omogočajo aktivacijo in krepitev ciljnih mišic.

V poštev pride tudi nežno raztezanje, ki preprečuje mišične skrajšave. Raztezanje se začne z intervali po 10–15 sekund, nato pa se postopoma podaljšuje na 1 minuto.

Dodatek terapevtskih tehnik, kot sta SIXTUS ultrazvočna terapija in SUMMUS laser lahko pripomoreta k zmanjšanju vnetja in pospešita regeneracijo.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

V kliniki Medicofit za zdravljenje mišičnih težav uporabljajo tudi druge napredne tehnologije kot so EMS DOLORCAST udarni valovi, PERISO DIAMAGNETNA terapija in HITOP visokotonska vitalizacija in bioaktivacija.

Ko so osnovne mišične funkcije obnovljene, se fizioterapija osredotoči na gibe, ki posnemajo vsakodnevne aktivnosti in gibalne izzive vsakdana!

Na dolgi rok je potrebno simptome tudi spremljati in program prilagoditi glede na posameznikov napredek. Ključnega pomena je tudi izobraževanje pacientov o pomenu rednega raztezanja in ogrevanja pred fizičnimi aktivnostmi.

Preprečevanje natrganih mišic

Ker na pojav mišičnih poškodb delno lahko vplivamo tudi sami, strokovnjaki klinike Medicofit podajajo nekatere ideje in smernice za varnejše udejstvovanje v šport.

Pomembno vlogo ima pravilno zasnovana ogrevalna rutina, ki vključuje dinamične gibe, povečuje prekrvavitev mišic ter izboljša njihovo elastičnost.

Strokovnjaki opozarjajo tudi na pomen postopnega povečevanja intenzivnosti vadbe. Nenadno povečanje obremenitev namreč lahko mišična vlakna prekomerno raztegne in vodi v poškodbe.

Pomembna je tudi pravilna tehnika in izvedba vaj, saj napačni gibi in slaba drža povečajo tveganje za poškodbe.

Z upoštevanjem smernic in skrbjo za svoje telo boste zgradili trdne temelje za varno in dolgotrajno ukvarjanje s športom ter uživali v svobodnem gibanju!

V kolikor občutite katerega izmed omenjenih simptomov mišične natrganine, nikar ne odlašajte! V kliniki Medicofit vam ponujamo strokovno vodene programe zdravljenja, ki vam bodo omogočili hitro in učinkovito obnovo mišične funkcije ter vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim!


VIRI

Garrett WE Jr. Muscle strain injuries. Am J Sports Med. 1996;24(6 Suppl):S2-8. PMID: 8947416.

SantAnna JPC, Pedrinelli A, Hernandez AJ, Fernandes TL. Muscle Injury: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Rev Bras Ortop (Sao Paulo). 2022 Jan 20;57(1):1-13. doi: 10.1055/s-0041-1731417. PMID: 35198103; PMCID: PMC8856841.

Grassi A, Quaglia A, Canata GL, Zaffagnini S. An update on the grading of muscle injuries: a narrative review from clinical to comprehensive systems. Joints. 2016 Jun 13;4(1):39-46. doi: 10.11138/jts/2016.4.1.039. PMID: 27386446; PMCID: PMC4914372.