Se med službo premalo razgibavate in vas boli hrbet? Vam glava razbija ob spremembi vremena? Imate hude menstrualne krče? Različne bolečine lajšamo z različnimi sredstvi, saj je tudi razlogov za nastanek bolečine več. "Protibolečinske učinkovine delujejo v organizmu na različna prijemališča, največkrat z zaviranjem tistih molekul (enimov, prenosnih molekul), ki so odgovorni za nastanek in prenos bolečinskih signalov," razloži prof. dr. Borut Štrukelj.
Kombinirano zdravilo za večji učinek
Protibolečinske tablete z več učinkovinami, ki delujejo podporno ali celo sinergistično, bodo lahko z nižjim odmerkom omilile bolečine bolj, kot večji odmerek tablet z eno zdravilno učinkovino. To je pomembno tako z vidika varnosti, kot tudi glede nezaželenih učinkov.
Protibolečinske tablete iz proste prodaje, ki nam jih ni predpisal zdravnik, naj bi jemali največ dva tedna. Če se stanje v tem času ne izboljša moramo nujno obiskati zdravnika.
Protibolečinske tablete, ki delujejo tako protivnetno kot tudi protibolečinsko so v večini primerov najbolj učinkoviti pri boju proti bolečinam. "Tako ima veliko zdravil iz skupine nesteroidnih antirevmatikov, ki jih lahko dobimo v prosti prodaji, kot so npr. ibuprofen acetilsalicilna kislina (aspirin) in naproksen, protibolečinsko in protivnetno delovanje. Po drugi strani pa paracetamol deluje izrazito protibolečinsko in manj protivnetno," dodaja dr. Štrukelj.
Za katero zdravilo se bomo odločili je odvisno tudi od drugih faktorjev. "V kolikor imamo občutljivo želodčno sluznico ali celo rano na želodcu, odsvetujemo aspirin, tudi naproksen, in je bolje da bolnik poseže po ibuprofenu, še bolje po paracetamolu ali kombinaciji paracetamola in kofeina ter propifenazona, ali podobnih kombiniranih protibolečinskih zdravilih."
Kaj storiti ko je bolečina že močno prisotna?
Vsi poznamo tisti občutek, ko se nas glavobol "loteva". Takrat moramo ukrepati hitro in vzeti protibolečinsko sredstvo, saj bolečina tako ne bo postala bolj močna. "V kolikor predvidevamo, da bo do bolečine prišlo, lahko zdravilo vzamemo tudi preventivno, torej pred pojavom bolečine. To velja zlasti za migrenske glavobole, ali v primeru večjih telesnih aktivnosti, ki bi lahko povzročale bolečino zaradi degenerativnih sprememb kosti, sklepov in mišic," svetuje dr. Štrukelj.