Hallux valgus je deformacija stopala, pri kateri se palec nagiba proti drugim prstom, kar lahko povzroči bolečino, omejeno gibljivost in težave pri hoji.
Če stanja ne zdravimo pravočasno, deformacija napreduje, povečuje pritisk na stopalo in vodi v dodatne težave, kot so otiščanci, vnetja ter nestabilnost pri hoji!
Ob prvih simptomih hallux valgus-a se lahko obrnete na kliniko Medicofit, kjer za obravnavo težav z vašimi stopali uporabljajo sodobne fizioterapevtske metode in individualno prilagojene vaje za hallux valgus, ki pomagajo pri odpravljanju bolečin in izboljšanju funkcije.
Kaj povzroča hallux valgus?
Hallux valgus je deformacija stopala pri kateri se palec nagiba proti ostalim prstom na nogi. Nastala sprememba povzroči značilno izboklino na notranji strani stopala, ki je običajno boleča in občutljiva na pritisk.
Ali ste vedeli, da lahko oslabljeni ligamenti in tetive z leti povečajo verjetnost nastanka deformacije? Pomembno vlogo pa lahko odigrajo tudi nekatere prirojene anatomske značilnosti.
V večini primerov gre za dedno nagnjenost. Dodatni dejavniki, ki pripomorejo k razvoju deformacije so predvsem neprimerna obutev, kot so tesni, trdi čevlji ali visoke pete, ki stisnejo prste in omejujejo njihov naravni položaj.
Morda vas bo presenetilo, da je še posebej škodljiva obutev s koničastim sprednjim delom, saj potiska palec proti ostalim prstom in sčasoma povzroči njegovo trajno deformacijo!
Da bi preprečili ali vsaj upočasnili napredovanje stanja, je ključnega pomena izbira ustrezne obutve, ki skrbi za ohranjanje prožnih mišic stopala!
Patologija nastanka
Hallux valgus nastane zaradi postopne deformacije prvega stopalnega prsta, pri čemer pride do premika (addukcije) prvega metatarzusa proti srednji liniji telesa, kar imenujemo metatarzus primus varus.
Nastala sprememba vodi v povečanje kota med prvo in drugo metatarzalno kostjo, kar povzroči spremembo obremenitve in biomehanike stopala!
Deformacija se pogosteje pojavlja pri ženskah, pri katerih je razmerje nastanka v primerjavi z moškimi 15:1!

Kako prepoznati zgodnje znake?
Pacienti s hallux valgusom, ki obiščejo kliniko Medicofit, najpogosteje tožijo glede bolečine in občutljivosti na notranji strani stopala, kjer se pojavi kostna izboklina.
Bolečina je sprva prisotna le ob dolgotrajni hoji ali nošenju tesne obutve, kasneje pa lahko postane stalna in moteča tudi v mirovanju. Pogosti sta tudi oteklina in rdečica prizadetega področja, ki se zaradi trenja ob čevlje poslabšata.
Značilen je tudi občutek togosti v palcu in zmanjšana gibljivost sklepa, kar vpliva na stabilnost stopala med hojo. V redkih primerih nekateri bolniki opisujejo tudi nastanek otiščancev, kurjih očes in bolečih razjed med prsti.
Hallux valgus ne vpliva le na estetski videz stopala, temveč tudi na splošno kakovost življenja pacientov, saj močno omeji izvedbo vsakodnevnih aktivnosti in povzroča daljše obdobje nelagodja!
Klinična ocena in pregled
Hallux valgus se najpogosteje izraža kot kombinacija vidne deformacije stopala ter različnih težav, ki vplivajo na kakovost življenja pacientov.
Za natančno diagnozo je pomembna temeljita anamneza, vključno s pregledom družinske zgodovine morebitnih bolezni, fizičnim pregledom in rentgensko sliko stopala.
Poleg tega fizični pregled pacienta vključuje:
- analizo hoje in obremenitve stopala med gibanjem,
- oceno stopnje deformacije hallux valgusa,
- preverjanje možnosti korekcije deformacije in
- oceno obsega gibanja v metatarzofalangealnem sklepu palca.
Poleg tega je treba preveriti morebitno prisotnost spremljajočih deformacij, kot so kladivasti prsti, otiščanci pod glavo druge in tretje metatarzalne kosti (kar kaže na preobremenitvene spremembe), skrajšana Ahilova tetiva in plosko stopalo.
Po končanem pregledu lahko stopnjo deformacije razvrstimo v štiri stopnje, ki nas usmerjajo glede izbire zdravljenja in obravnave:
- Normalno stanje: Hallux valgus kot manj kot 15° in medmetatarzalni kot manj kot 9°.
- Blaga oblika: 15-30° za Hallux valgus in 9-13° za medmetatarzalni kot.
- Zmerna oblika: 30-40° za Hallux valgus in 13-20° za medmetatarzalni kot.
- Huda oblika: več kot 40° za Hallux valgus in več kot 20° za medmetatarzalni kot.

Kako dosežete izboljšanje s specialnimi vajami?
Pri zdravljenju hallux valgusa je ključno čim prej začeti s ciljno usmerjeno fizioterapijo, saj ta upočasni napredovanje deformacije, zmanjša bolečine in izboljša funkcionalnost stopala.
Pomembno vlogo ima predvsem gibalno-terapevtski del, ki temelji na vajah za aktivacijo in krepitev intrinzičnih mišic stopala, ki pomagajo stabilizirati palec in preprečiti njegovo nadaljnjo deviacijo (odklon).
Za izboljšanje stabilnosti stopala in zmanjšanje preobremenitev so učinkovite tudi vaje na nestabilnih podlagah, kot je stoja na eni nogi in druge dinamične stabilnostne naloge.
Za izboljšanje funkcije prstov na stopalu je ključno okrepiti tudi okoljske mišice in izboljšati splošno sklepno gibljivost. Strokovnjaki klinike Medicofit priporočajo 5 učinkovitih vaj za izboljšanje splošne funkcije prstov na stopalu:
- "Rock-Paper-Scissors" vaja: popolen upogib vseh prstov ("rock"), razširjanje prstov brez stika ("paper") in izmenična fleksija ter ekstenzija ("scissors"),
- pobiranje predmetov s prsti – z oprijemom prstov dvigujte majhne predmete (brisačko, kamenčke) in jih premeščajte,
- upogib prstov proti uporu s pomočjo elastike,
- hoja po prstih in petah ter
- razgibavanje stopala s pomočjo masažne žogice – razbremenjuje napetost v mišicah in izboljšuje gibljivost plantarne fascije.
Kako poteka fizioterapija stopal v kliniki Medicofit?
Za doseganje željenih rezultatov je poleg naprednih vaj za stopalo pomembna tudi specializirana fizioterapija!
Rehabilitacija stopala v kliniki Medicofit je zasnovana celostno in prilagojena specifični poškodbi ali patologiji. Rehabilitacija poleg gibalne terapije vključuje kombinacijo manualnih tehnik in sodobnih instrumentalnih metod, ki pospešujejo okrevanje in zmanjšujejo bolečino.
V akutni fazi je glavni cilj zmanjšanje bolečine in vnetja, zato se uporablja krio-ultrazvočna terapija za hlajenje prizadetega področja, laserska terapija SUMMUS ter TECAR terapija WINTECARE za izboljšanje prekrvavitve in sprostitev tkiv.
V poznejših fazah rehabilitacije je poudarek na krepitvi mišic stopala in goleni, izboljšanju stabilnosti sklepa ter obladovanju mišičnih neravnovesij.
V kliniki so s pomočjo njihovih naprednih in individualnih rehabilitacijskih programov pomagali že mnogim pacientom s težavami v stopalih!

Je prognoza hallux valgusa obetavna?
Hallux valgus ima dobro prognozo, še posebej, če zdravljenje začnemo pravočasno. Pri večini pacientov, ki se odločijo za konzervativni pristop – prilagoditev obutve, uporabo ortopedskih vložkov in fizioterapijo – se simptomi izboljšajo hitro.
Morda vas bo presenetilo, da je kirurški poseg potreben le v primerih, ko je deformacija že močno napredovala in konzervativno zdravljenje ne prinese želenih rezultatov!
Z ustrezno obravnavo in rednim spremljanjem stanja lahko preprečimo njegovo napredovanje ter pacientom omogočimo brezskrbno gibanje in izboljšamo kakovost življenja.
Če opazite bolečine, rdečico ali deformacije vašega stopala, nikar ne odlašajte, saj pravočasno ukrepanje prepreči napredovanje neprijetnih simptomov in izboljša vašo vsakodnevno udejstvovanje!
VIRI
Kuhn J, Alvi F. Hallux Valgus. [Updated 2023 Aug 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092/
Kakwani, M. in Kakwani, R. (2021). Current concepts review of hallux valgus. Journal of Arthroscopy and Joint Surgery, 8(3), 222–230. https://doi.org/10.1016/j.jajs.2021.04.006
Liu, Z., Zhong, Y., Chen, S. et al. Effects of 4 weeks of foot exercise on subjective outcome and foot plantar pressure in elite adolescent dancers with hallux valgus: a pilot study. BMC Sports Sci Med Rehabil 16, 217 (2024). https://doi.org/10.1186/s13102-024-01003-3
A pa je kakšne razlika med levim in desnim ukrivljenim palcem na nogi..Tisti, ki zagovarjajo desnega se še niso oglasili..Morda ne razumejo problema, ki je bolj zdravstven kot političen.