Uporabno
73 ogledov

Vnetje pokostnice – ne spreglejte prvih znakov!

Medicofit Medicofit
Ste kdaj občutili bolečino v goleni po dolgotrajni fizični aktivnosti ali teku? Se bolečina povečuje ob določenih gibih in z običajnim počitkom ne izgine? Morda gre za periostitis – vnetje pokostnice, ki lahko prizadene tako rekreativne športnike kot tudi tiste, ki se v svet športnih aktivnosti šele podajajo!

Periostitis se nanaša na vnetje na nivoju pokostnice, ki nastane zaradi ponavljajočih se obremenitev ali napetosti okoljskih mišic.

Med rastjo in razvojem pokostnica prispeva k podaljšanju in modeliranju kosti, prav tako pa sodeluje pri njenem okrevanju ob poškodbah!

Kako periostitis prepoznamo in kakšne posledice ima za naše vsakodnevno funkcioniranje? Kako lahko pri zdravljenju periostitisa na strokoven in prilagojen način pomaga specializirana fizioterapija, ki jo ponuja klinika Medicofit?

Kaj je pokostnica?

Pokostnica (periosteum) je tanek, a izjemno pomemben sloj vezivnega tkiva, ki prekriva skoraj vsako kost v našem telesu. Plast ne predstavlja le zaščite, temveč ima ključno vlogo pri rasti, obnovi in zdravljenju kosti po poškodbah.

Poleg tega, da igra pomembno vlogo pri obnovi kosti, pokostnica pomaga tudi pri pritrjevanju mišic, vezi in kit na kosti. Brez nje sta naše gibanje in stabilnost telesa močno ogrožena.

Pokostnica deluje kot nekakšen most med kostjo in mehkim tkivom ter zagotavlja potrebne povezave, da lahko naši sklepi in kosti v vsakdanjiku delujejo pravilno!

Zaradi preobremenitve ali ponavljajočih se napetosti, se pri športnikih in ljudeh, ki so izpostavljeni dolgotrajnim telesnim naporom lahko pojavi ti. vnetje pokostnice. Stanje običajno prepoznamo po značilni bolečini in oteklini.

Kaj je vnetje pokostnice?

Periostitis, ali vnetje pokostnice, je stanje, ki pogosto prizadene roke in noge, največkrat pa predel goleni, kar je znano pod imenom medialni tibialni stresni sindrom (MTSS).

Stanje nastane zaradi prekomernega napora ali ponavljajočih se napetosti v mišicah, kot so tibialis anterior, tibialis posterior in soleus. Pri tem lahko pride do mikropokov in poškodb tkiva, kar povzroči bolečine in občutljivost.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Pogosto se periostitis pojavi pri posameznikih, ki na novo začnejo z intenzivnejšimi programi hoje ali teka!

Če stanja ne zdravimo pravočasno, lahko privede do dolgoročnih težav z gibanjem, bolečin pri izvedbi vsakodnevnih nalog in zmanjšane kakovosti življenja!

Pri blažitvi neprijetnih simptomov pomaga ciljno usmerjena fizioterapija, ki obnavlja gibljivost, krepi mišice in prepreči nadaljnje poškodbe. Pomembno je, da se v primeru bolečin v predelu goleni čim prej posvetujemo s strokovnjakom, saj lahko pravočasno ukrepanje prepreči nastanek dolgotrajnih težav.

Zakaj pride do vnetja pokostnice?

Patofiziologija vnetnega stanja pokostnice (periostitis) je zapletena in večfaktorska – na njen nastanek vpliva več različnih dejavnikov.

Eden ključnih vzrokov je mišično neravnovesje. Ko so mišice, ki obdajajo kost, preobremenjene oz. obremenjene nepravilno, to vodi v povečano napetost na pokostnico. Takšna napetost povzroči mikropoke, kar sproži vnetje in bolečino.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

K nastanku periostitisa prispeva tudi nenormalno obremenjevanje golenice. Ko oseba izvaja ponavljajoče se aktivnosti, kot so tek, hoja ali dolgotrajna stoja, lahko pride do nenadnega povečanja obremenitve na golenico in posledično pokostnico.

Pojavnost vnetja je povečana pri posameznikih, ki se ukvarjajo z intenzivno telesno aktivnostjo ali so dolgotrajno izpostavljeni obremenitvam brez ustrezne priprave!

Kako vemo, da gre za vnetje pokostnice?

Pacienti, ki zaradi težav s pokostnico obiščejo kliniko Medicofit, pogosto poročajo o specifičnih simptomih, ki jim otežujejo ljube aktivnosti.

Simptomi se običajno razvijejo postopoma in so lahko izraziti predvsem pri športnikih ali posameznikih, ki so izpostavljeni dolgotrajnim telesnim naporom. Najpogostejši znaki, ki nakazujejo na vnetje pokostnice so:

  • Bolečina: Najpogostejši simptom je bolečina ob prizadeti kosti, predvsem ob gibanju ali obremenitvi. Bolečina je lahko zmerna, vendar se z nadaljnjo obremenitvijo stopnjuje.
  • Občutljivost: Pogost simptom je občutljivost na dotik v predelu goleni (ali drugih prizadetih delih telesa).
  • Oteklina: Lahko se pojavi rahlo otekanje v predelu, kjer je prisotno vnetje.

Čeprav so simptomi v začetnih fazah blagi, se lahko brez ustreznega zdravljenja hitro poslabšajo in vplivajo na normalno funkcionalnost posameznika!

Kako stanje obvladujemo?

Zdravljenje in obvladovanje vnetja pokostnice običajno vključuje kombinacijo počitka, prilagoditve življenjskih navad ter specializirane fizioterapije.

Ključno je prepoznavanje in odprava morebitnih biomehanskih nepravilnosti, kot je pes planus (padajoč stopalni lok) ali planovalgus (nenaravno obračanje stopala), ki so morda krive za prekomerno obremenitev in vnetje.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

V začetni fazi zdravljenja se v večini osredotočimo na konzervativne ukrepe. To vključuje nošenje ustrezne obutve, ki spodbuja pravilno poravnavo stopala ter prilagoditev nekaterih aktivnosti.

Sprva je priporočljiv predvsem počitek, hlajenje ter dvig prizadetega področja, prav tako pa se lahko za lajšanje akutnih simptomov uporabijo nesteroidna protivnetna zdravila.

Pospešitev okrevanja spodbudi tudi pester nabor terpavetskih metod, ki vključujeje manualne tehnike in terapije z udarnimi valovi!

Ko akutna faza mine, je nadaljnje zdravljenje usmerjeno v rehabilitacijo, ki vključuje uporabo opornic ter fizioterapijo, osredotočeno na proprioceptivni trening in krepitev okoljskih mišic.

V primerih, ko konzervativne metode zdravljenja ne prinesejo željenih rezultatov, je smiselen operativni poseg. Ta ponavadi obsega posteriorno fasciotomijo, vendar je ta redka in se uporablja le v primerih, ko druge možnosti zdravljenja ne učinkujejo.

Rehabilitacija vnetja pokostnice v Medicofitu

Fizioterapija periostitisa v kliniki Medicofit vsakemu pacientu zagotavlja individualiziran pristop, ki temelji na najnovejših znanstvenih dognanjih in naprednih metodah zdravljenja.

Pri vnetju pokostnice se osredotočimo na odpravo vzrokov, ublažitev simptomov in obnovo funkcionalnosti, ob tem pa seveda upoštevamo specifične potrebe in želje pacienta.

V začetnih fazah zdravljenja, ko so simptomi še izraziti, je smiselna uporaba naprednega Summus laserja, kot protivnetne in protibolečinske terapije. Laser namreč pomaga zmanjšati vnetje, pospeši regeneracijo tkiv in zmanjša bolečine.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Pogosto se uporablja tudi metodo EMS DolorClast udarnih valov, ki se je pri zdravljenju vnetja pokostnice izkazala za izjemno učinkovito. Udarni valovi delujejo s pomočjo visokointenzivnih akustičnih valov spodbujajo cirkulacijo krvi in limfe ter pospešujejo celjenje prizadetih struktur.

Po akutni fazi nadaljujemo z gibalno terapijo, ki vključuje aktivne vaje za krepitev mišic in izboljšanje gibljivosti, ki podpirajo prizadeti predel. Ključnega pomena je tudi proprioceptivni trening, ki vključuje vaje za ravnotežje in usklajenost gibanja.

V kliniki Medicofit upoštevajo širok spekter dejavnikov in skupaj z vsakim pacientom skrbno oblikujejo program, ki se osredotoča na preprečevanje ponovitev težav ter hitro in učinkovito okrevanje!

Ne odlašajte z obiskom strokovnjaka in s pravočasnim ukrepanjem preprečite dolgotrajne težave!