Skrbniki hudo ali neozdravljivo bolnih domačih živali bolj verjetno trpijo zaradi stresa, simptomov depresije in tesnobe ter imajo slabšo kakovost življenja kot skrbniki zdravih živali. To je pokazala raziskava Univerze v Ohiu.
Gre za tako imenovano "breme za negovalce", ki je lahko stresna tudi za veterinarje. Raziskovalci s tem opisujejo odziv posameznikov, ki nudijo neformalno nego bližnjim, na probleme in izzive, s katerimi se pri oskrbi srečujejo. Ker je bilo področje "bremena za negovalce" domačih živali za razliko od vpliva nege ljudi slabo raziskano, se je vodja raziskave Mary Beth Spitznagel z Univerze v Kentu v Ohaju odločila preučiti, kako nega kronično in neozdravljivo bolnih živali vpliva na njihove skrbnike in veterinarje, ki jih zdravijo.
Dve skupini skrbnikov
V raziskavo so vključili 238 skrbnikov psov in mačk, ki so jih razdelili v dve enako številčni skupini – v prvi so bili skrbniki zdravih živali, v drugi pa skrbniki kronično oziroma neozdravljivo bolnih štirinožci. Simptome stresa, tesnobe in depresije so merili z uporabo priznanih lestvic, kakovost njihova življenja pa so preverjali z vprašalnikom.
Rezultati so pokazali večjo obremenitev, stres in klinično pomembne simptome depresije in tesnobe ter slabšo kakovost življenja pri lastnikih živali v drugi skupini. Večja obremenitev pa je bila povezana tudi s slabšim psihosocialnim delovanjem, je poroča portal Science Daily.