V Ljubljani, Mariboru, Kranju, Celju in Kopru bodo v septembru vodeni sprehodi, na katerih se bodo udeleženci seznanili s tujerodnimi vrstami rastlin, živali in gliv, ki so prisotne v njihovem okolju.
Udeleženci se bodo na sprehodu skozi mestni gozd naučili tujerodne vrste prepoznati ter spoznali njihove negativne vplive na okolje, gospodarstvo in zdravje ljudi. Izvedeli bodo, kako lahko tudi sami prispevajo k preprečevanju vnosa in širjenja tujerodnih vrst ter pomagajo pri njihovem zgodnjemu zaznavanju.
Vodeni sprehodi bodo potekali dvakrat dnevno na naslednjih lokacijah:
- Celje: torek, 5. 9., ob 15. in 17. uri; zbirno mesto je pri Meškovem studencu (Partizanska cesta);
- Maribor: sreda, 6. 9., ob 15. in 17. uri; zbirno mesto je v Mestnem parku pri Treh ribnikih;
- Ljubljana: četrtek, 7. 9., ob 15. in 17. uri; zbirno mesto je v parku Tivoli pri Tivolskem gradu;
- Kranj: torek, 19. 9., ob 15. in 17. uri; zbirno mesto je pri Gostilni Corner (Savska loka 24 – Zarica);
- Koper: sreda, 20. 9., ob 15. in 17. uri; zbirno mesto je v Škocjanskem zatoku pred Centrom za obiskovalce (Sermin 50).
Dolg opozorilni seznam
Cilj projekta LIFE ARTEMIS je vzpostaviti sistem za zgodnje obveščanje in hitro odzivanje na tujerodne vrste v gozdu in na državni ravni izboljšati zmogljivost za zgodnje odkrivanje tujerodnih vrst v gozdovih z usposabljanjem strokovnjakov, prostovoljcev in lastnikov gozdov.
V ta namen so že pripravili opozorilni seznam tujerodnih vrst na naslovu http://tujerodne-vrste.info/opozorilni-seznami/, ki v Sloveniji še niso prisotne oziroma se pojavljajo v manjšem obsegu in jih je s primernimi ukrepi še mogoče odstraniti oz. preprečiti njihovo širjenje.
Za sporočanje podatkov o pojavu teh vrst so vzpostavili tudi spletno in androidno aplikacijo »Invazivke«, ki jo najdete na naslovu: https://www.invazivke.si/ in v Google Play.
Projekt izvaja Gozdarski inštitut Slovenije s partnerji Zavodom RS za varstvo narave, Zavodom Symbiosis, so. p., ter Zavodom za gozdove Slovenije. Sofinancirajo ga Evropska komisija, Ministrstvo za okolje in prostor ter Mestna občina Ljubljana, traja pa od julija 2016 do oktobra 2020.