Že nekaj let znanstveniki raziskujejo zakaj imajo iztrebki vombatov povsem drugo obliko od kakcev drugih živali. Patricia Yang, doktorica strojništva, ki na Institutu za tehnologijo v Georgi raziskuje hidrodinamične procese pri praznjenju črevesa, je zanimivo obliko iztrebkov avstralske živali prvič zasledila na spletu in mislila, da gre za šalo. A potem se je s sodelavci le odločila raziskati fenomen. "Raziskave sem se lotila, ker v biologiji še nikoli nisem videla nekaj tako čudnega," pojasnjuje Yang.
Na spletni strani nemškega magazina Spiegel so zapisali, da so pri raziskavi uporabljali telesa vombatov z avstralskega otoka Tasmanije, ki so jih morali po prometnih nesrečah uspavati.
Med 80 in 100 "kock" na dan
Znanstveniki so ugotovili, da imajo okrogli vrečarji različno gibljive in elastične stene črevesa, ki omogočajo posebno obliko iztrebkov. Vombati "kockice" uporabljajo za označevanje svojega teritorija, s pomočjo vonja pa lahko komunicirajo med seboj.
Po ugotovitvah znanstvenikov vombati iztrebke nameščajo na dobro vidne kraje, saj ne vidijo posebej dobro. Štirikotna oblika iztrebkov pa zagotavlja, da se kakci ne odkotalijo, ampak obstojijo v obliki stolpa.