Če vaša mačka le lovi miši in jih ne zaužije, je tveganje za zaplete manjše. Strokovnjaki zato svetujejo, da ima mačka vedno na razpolago dovolj hrane, zaradi česar je manj verjetno, da bo plen tudi pojedla.
Sicer je lovljenje miši nevarno zaradi več dejanikov
Paraziti
Paraziti so ena izmed glavnih nevšečnosti, povezanih z lovljenjem miši, podgan in drugih živali. Čeprav vaš maček nima bolh in črevesnih parazitov, tega pri glodavcih nikoli ne moremo izključiti. Mačka se lahko med lovljenjem okuži s črevesnimi glistami, pri čemer sploh ni nujno, da miš tudi poje – dovolj je že ugriz. Parazitov se je težko znebiti, zato nemudoma obiščite veterinarja, če sumite, da jih vaša mačka ima.
Toksoplazmoza
To je ena izmed redkih živalskih okužb, ki se lahko prenese tudi na ljudi. Mačka se lahko okuži, če pride v stik z mišjo, ki ima toksoplazmozo. Infekcija ima sicer hujše posledice pri psih, kjer lahko pride do zelo resnih zapletov. Pri mačkah največkrat ne povzroči veliko težav.
Posredna zastrupitev
Če je miš oziroma podgana, ki jo je ulovila vaša mačka, pred tem zaužila strup, se lahko zastrupi tudi vaš štirinožec. Posledice so odvisne od tega, kako dolgo nazaj je glodavec zaužil strup in koliko ga je pojedel. Če pri vašem mačku opazite simptome zastrupitve, nemudoma poiščite veterinarsko pomoč.
Zadušitev
Mački se lahko miš oziroma drug glodavec tudi zaleti, kar lahko v najhujših primerih vodi v zadušitev