Dolžina življenja komarja je odvisna od vrste, ki ji pripada. Pri nas med najpogostejše vrste spada denimo Culex pipiens, ki živi od 12 do 132 dni, dolžina pa je odvisna od temperature. Bolj kot je zunaj vroče, krajše je njihovo življenje.
Samičke, ki nas pikajo, živijo dlje od samcev, saj ti umrejo takoj po parjenju.
Najprej živijo v vodi
Samčki za nas niso nadležni, saj se prehranjujejo samo z rastlinskim sokom. Tudi samička bi preživela le z rastlinskim sokom, kri pa potrebuje za razvoj potomstva.
Življenje komarja je sicer zelo raznoliko. Samička odloži jajčeca na površino vode, čez dva dni pa se iz njih izležejo ličinke, ki se premikajo z zanimivim trzanjem telesa. Čez nekaj dni ali tednov se izleže odrasel komar, ki svoj odvržen lev uporabi kot rešilni splav, da se reši vode.
Tigrasti komarji pa podnevi
Leta 1997 pa so v Evropo prispeli prvi tigrasti komarji, ki nas nadlegujejo podnevi. Že lani so v Mestni občini Ljubljana začeli izvajati zanimive aktivnosti za preprečevanje širjenja tigrastega komarja. V ta namen so denimo v okviru tradicionalne akcije Za lepšo Ljubljano izvedli tri izobraževalno preventivne dogodke. "Prebivalce MOL smo prosili, da pospravijo svoje vrtove in balkone in na dogodke prinesejo odsluženo posodo iz keramike, plastike in kovine, mi pa smo jih nagradili s sadikami zelišč, ki odganjajo komarje," pojasnjujejo.
"Tigrast komar je znan po hitrem širjenju ter lahkem osvajanju umetnih od človeka ustvarjenih bivališč. Za razmnoževanje potrebuje le majhne količine stoječe vode, v katerih se naši komarji ne morejo razmnoževati in se s tem izogne njihovi konkurenci," pojasnjujejo.
Opozarjajo, da ima tigrasti komar tudi dormantna jajčeca, ki so odporna na izsuševanje in nizke temperature: "Medtem, ko se njegova običajna jajčeca izležejo v nekaj dneh, dormanta ob pomankanju vode lahko zdržijo do pol leta in se izležejo šele, ko jih zalije voda. Ta posebnost je značilna le za tigraste komarje. S tem jim je omogočeno širjenje s človeškim transportom na velike razdalje."
Tigrasti komar je slab letalec, ki preleti le do 200 metrov, zato je njegovo življenjsko okolje zelo omejeno. Zato na MOL svetujejo, da:
- imamo okolico hiše pospravljeno in naokoli nikoli ne puščamo nepokritih zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk, avtomobilskih gum in drugih majhnih posod, saj ostanki vode predstavljajo idealno gojišče za razmnoževanje tigrastega komarja;
- ne pustimo, da se voda nabira na ponjavah in drugih platnih, ki se uporabljajo za prekrivanje;
- več kot nekaj dni zunaj ne puščamo nepokritih napihljivih bazenov in drugih vodnih igrač;
- ne praznimo podstavkov za rože in drugih posod v kanalizacijske odtoke;
- redno čistimo žlebove, sode in rezervoarje;
- skrbimo za vodnjake in ribnike.
Na vrtu in v lončke lahko posadite tudi naslednje rastline, ki odganjajo komarje:
- roženkravt (Pelargonium radens),
- šetraj (Satureja montana, S. liburnica),
- žajbelj (Salvia officinalis),
- timijan (Thymus vulgaris),
- meto (Mentha x piperita, Nepeta cataria),
- meliso (Mellisa officinalis),
- baziliko (Occimum basilicum),
- koper (Anethum graveolens) in
- komarček (Foeniculum vulgare).