Danes je svetovni dan Alzhajmerjeve bolezni, po svetu pa ga obeležujejo s pohodi za spomin.
V slovenskem združenju za pomoč pri demenci Spominčica jih pripravljajo v Ljubljani in Mariboru: "S sprehodi ozaveščamo slovensko javnost o demenci, ki postaja kuga 21. stoletja, sporočajo iz društva in dodajajo, da bodo sprehodi za spomin potekali po celem svetu," ( v 84 državah sveta, ki so članice Alzheimer´s Disease International).
Za Alzhajmerjevo boleznijo zboli od pet do deset odstotokov starejših nad 65 let in je najpogostejši vzrok demence. Je bolezen, ki povzroča spremembe v možganih. V možganih bolnikov se namreč odlagajo določene snovi, kar postopno privede do odmiranja možganskih celic.
V slovenskem združenju opozarjajo, da je demence med nami več, kot mislimo, zato je pomembno, da čim več ljudi prepozna prve znake te bolezni in takega človeka odpelje k zdravniku, je povedala predsednica združenja Štefanija L. Zlobec.
To so prvi znaki demence
Znakov je deset, od postopne izgube spomina, težav pri govoru in vsakodnevnih opravilih do zapiranja vase in izogibanja družbi.
![Znaki demence | Avtor: Spominčica](/media/img/3e/6a/47113d2cc2caa5f36ff7.jpeg)
Spominčica je društvo, ki obolelim nudi pomoč, na njih pa se lahko obrnejo tudi svojci. Delujejo tudi na področju ozaveščanja javnosti, organizirajo predavanja in skupne za samopomoč.
![Demenca | Avtor: Profimedias](/media/img/75/fd/cd63414b7840aa8a5539.jpeg)
Obeta se epidemija
Po besedah psihiatrinje Lee Žmuc Veranič, ki se ukvarja z bolniki z demenco, v Sloveniji nimamo nacionalnega registra bolnikov z demenco, a ocenjujejo, da jih je približno 32.000, podobno kot v drugih zahodnoevropskih državah. "Lahko bi rekli, da ima demenco vsak deseti človek po 65. letu in vsak tretji po 85. letu," je opozorila psihiatrinja in dodala, da raziskovalci v prihodnje pričakujejo epidemijo te bolezni.
vanda.levstik@zurnal24.si