"Vsi bolniki oz. zavarovanci, katerih stanje je takšno, da zahteva takojšnjo zdravstveno obravnavo, jo v Sloveniji tudi dobijo, takoj ali v 24 urah," je na današnji novinarski konferenci o zdravstveni reformi glede čakalnih dob poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Sandra Tušar. "Čakalne dobe za ne nujne oz. selektivne posege pa so realnost tudi v bistveno bolj bogatih državah, zato je pričakovati, da jih ne bi bilo, nerealno."
Poudarila je, da so se čakalne dobe v okviru programa Zmanjševanje čakalnih dob in števila čakajočih pacientov, ki se je izvajal v drugi polovici preteklega leta, ter dodatnih sredstev za prve specialistične preglede pomembno zmanšale.
Skrajšanje čakalnih dob v 2016
Kot zelo učinkovit se je po besedah državne sekretarke izkazal enkratni dodatni program koronografij, ki so bile plačane po realizaciji brez zgodnje omejitve. 1. 7. 2016 je nad dopustno čakalno dobo čakalo 526 pacientov, 1. 1. 2017 pa "le" 103, čakalna doba se je zmanjšala z 294 na 46 dni. "To ni ciljna številka, ker gre za resno zdravstveno stanje," je poudarila Tušarjeva. "Na tem bomo delali tudi v letošnjem delu." Med uspehi je navedla tudi področje revmatologije, kjer so se z izvajalci dogovorili, da vsak od specialistov naredi dve dodatni ambulanti na mesec.
V letu 2017 bodo za podoben enkratni dodatni program namenili okoli 20 milijonov evrov. "Od 40.000 pacientov, ki jih čaka nad nedopustno čakalno dobo, jih bomo naslovili 33.000," je napovedala državna sekretarka. "Na koncu leta 2017 praktično za vsa resna obolenja ne bo več pacientov, ki čakajo nedopustno dolgo."
Vključeni bodo dodatni posegi
Poleg lanskih operativnih posegov, v katere so bile vključeni koronografije, operacije hrbtenice, operacije rame, artoplastika kolena, posegi in operacije na perifernem žilju in dimeljske kile pri odraslih, bodo v letošnjem programu vključeni dodatni posegi, med drugim operacije žolčnih kamnov, artoplastike kolka ter tudi operacije krčnih žil.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je poudarila, da je zagotovitev sredstev za enkratni program usklajena z ministrstvom za finance. "Gre za enkratni ukrep, da v letu 2017 naredimo pomembne premike," je poudarila ministrica in napovedala, da bi se program lahko začel izvajati v sredini februarja. "Delamo intenzivno tudi na sistemskih rešitvah, to so gasilni ukrepi glede na zatečeno stanje."
v puščavi ti kovček dnarja v katerem je miljon evrov prav nič ne pomaga, ko crkuješ od žeje ... nekako tako razumem to sporočilo, ko vlada vedno vse rešuje z miljoni ... po kmečki logiki bi bilo na število pacientov… ...prikaži več potrebno zaposlit več dohtarjev, ampak zaposlovanje je zaradi šparanja blokirano ... kako torej ... tisti dohtarji, ki jim še pustite delat, pa ne morejo pregoret, pa če jim plače dvignete za 100% ... kamo bodo torej šli miljoni
Dejansko gre za gašenje požara do naslednjih volitev in všečkanje volivcev .V izobraževalnem sistemu manjka člen kot je bilo nekoč usmerjeno izobraževanje .
Sicer iz te razlage skrajševanja čakalnih vrst ni popolnoma nič jasno na kakšen način se bodo krajšale in zakaj je potreben denar. Predvidevam samo, da bo denar namenjen za dodatno plačilo zdravnikom, ki bodo te čakalne vrste krajšali v nadurnem delu.