"Najmanj trem ženskam na dan pri nas povedo, da so zbolele za rakom dojk.To je sicer dobro ozdravljiva bolezen, pa vendar se pri določenem odstotku žensk pojavijo tudi metastaze. O tem se bistveno premalo govori," je povedala predsednica Europa Donna Mojca Senčar, ki ji težka izkušnja ni tuja.
Po tridesetih letih ponovno zbolela
Razsejalni rak dojk
Čeprav umrljivost za rakom dojk pada in je preživetje bolnic vedno boljše, se pri četrtini bolnic kljub zgodnjemu odkrivanju in uspešnem zdravljenju bolezen preseli tudi na druge organe. Takrat govorimo o razsejanem raku dojk.
Pri petih odstotkih bolnikov z rakom dojk, med njimi so večinoma ženske, čeprav zboli tudi nekaj moških, ima razsejano bolezen že ob postavitvi diagnoze, pri približno tridesetih odstotkih pa se v naslednjih letih razvijejo zasevki, pojasnjujejo pri slovenskem združenju Evropa Donna.
Neozdravljiva bolezen, ki se jo da obvladati
Razsejani rak dojk je neozdravljiva bolezen, vendar pa tudi pri spopadanju z njim nismo nemočni. Z novimi načini zdravljenja, predvsem sistemskega, se da tudi razsejalno bolezen dobro obvladati, pojasnjujejo na združenju in dodajajo, da kljub slabi diagnozi to ne pomeni, da je življenja konec.
Po besedah onkologinje Simone Boršnar z Onkološkega inštituta v Ljubljani, mnogim ženskam danes z zdravili, ki so dostopna tudi pri nas, podaljšajo življenje: "Z zdravili, ki jih izbirajo glede na značilnosti tumorja, lahko bolezen dolga leta držijo pod nadzorom in hkrati bolnicam omogočijo dobro kakovost življenja. V Sloveniji smo za zdaj lahko zadovoljni, saj so nova zdravila po potrditvi Evropske agencije za zdravila tudi relativno hitro odobrena," je dejala onkologinja.
Pa vendarle mnoge ženske ne vedo kako naprej, čeprav imajo ob tem specifične potrebe, kar pomeni, da še kako potrebujejo pomoč, je bilo slišati na posvetu, kjer je hrvaško združenje "Sve za nju" predstavilo, kako ta pomoč, deluje pri njih.
Primer dobre prakse
Na Hrvaškem namreč uspešno deluje center za psihološku pomoč ženskam, ki so obolele z rakom. V centru, ki ga letno obišče 3.500 žensk in njihovih svojcev, nudijo brezplačni program strokovne psihosocialne podpore, prehransko, zaposlitveno in pravno svetovanje. Bolnicam s šibkejšim socialno ekonomskim statusom iz drugih krajev Hrvaške pa za čas diagnostike in zdravljenja v Zagrebu nudijo še nastanitev.
dezurni@zurnal24.si