Trenutno so na vrhuncu virusne okužbe prebavil, ki jih ponavadi spremljajo bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. Za razliko od gripe, so se trebušni virusi pojavili že novembra, najbolj proti koncu decembra, predvsem v vrtcih, šolah, bolnišnicah in domovih za upokojence.
Širijo se kot požar
Norovirusi so zelo kužni in se v zaprtem okolju širijo kot požar. Najpogostejši znaki okužbe so: driska, bruhanje, slabost in želodčne bolečine; bolnik ima lahko tudi povišano telesno temperaturo, glavobol in bolečine po celem telesu. Bruhanje je pogosto prvi oziroma tudi vodilni znak bolezni. Driska je vodena in brez primesi krvi ali sluzi. Pri sicer zdravih osebah težave izzvenijo v 12 do 60 urah. Težji potek okužb je pri majhnih otrocih, starejših osebah in osebah, ki se zdravijo v bolnici.
Doba inkubacije
Širijo se tudi po zraku
Kot že rečeno, so virusi zelo kužni, prenašajo pa se s stikom z izbruhanino ali blatom okužene osebe, z dotikanjem onesnaženih predmetov, z aerosoli, ki nastanejo z onesnaženimi kapljicami, ki nastanejo in se širijo po zraku pri bruhanju in z virusom onesnaženo hrano ali vodo.
Tako se zaščitimo pred njimi
Sadje in zelenjavo pred uporabo temeljito operemo, živila, predvsem školjke, pa primerno toplotno obdelamo. V primeru, da je okužba že prisotna, kontaminirane površine (straniščna školjka, kljuke, tipkovnice, daljinec...) mokro očitstimo in dezinficiramo.
Pomembno je, da bolezen izzveni
Pomembno pa je seveda tudi to, da otrok, ki imajo drisko in bruhajo, ne pošiljamo v šolo. Otroci, ki imajo drisko, bruhanje ne smejo obiskovati vrtca ali šole, sicer pa tudi sami ostanite doma in se ob tem posvetujete z zdravnikom.
Na NIJZ opozarjajo, da je treba ostati doma vsaj 48 ur po zadnjem bruhanju in driski.