Predlog zakona o dimnikarskih storitvah, ki ukinja koncesijski sistem pri opravljanju dimnikarskih storitev in izbiro dimnikarja prepušča uporabnikom, po navedbah zbornice komunalnega gospodarstva ni usklajen ne s strokovno ne z zainteresirano javnostjo. V ničemer ni drugačen od lanskega vladnega predloga, ki ga je ta nato umaknila.
Vsebinsko ni nič drugačen
A od takrat pa do danes smo od ministrstva dobili le dopis, da nam bodo razloge, zakaj predlogov niso upoštevali, razkrili po sprejetju zakona, je opisal nesodelovanje. Zakon bo v obstoječi obliki po njegovem mnenju zagotovo deležen ustavne presoje, saj je v njem veliko neenakosti posameznika pred zakonom.
Po predlogu bo lahko dimnikarja izbiral uporabnik kurilne naprave v enostanovanjski hiši, za večstanovanjsko izbira ne bo povsem prosta. Ni jasno, kako bo posameznik dimnikarja prisilil, da pride pogledat onesnaževanje pri kurjenju pri sosedu, je nanizal.
"Sami sebi ne bodo pisali opozoril"
Kot je nadaljeval, bo posameznik lahko dimnikarja izbral do konca junija, zato se bo čas za preglede skrčil na 62 delovnih dni. "Torej bi lahko pregledali le 170.000 kurilnih napravah ali 34 odstotkov," je ponazoril. Ob tem zakon ne opredeljuje, na kakšen način se bodo evidentirane novogradnje, ter ne skrbi za preprečevanje konflikta interesov, saj prodajalec in monter peči sam sebi ne bo napisal opozorila.
Če posameznik ne bo naročil pregleda, ga bo lahko inšpektor oglobil. A po podatkih inšpektorata lahko en inšpektor na dan opravi dve kontroli. "Letno bi torej 10 inšpektorjev, kolikor jih je predvidelo ministrstvo za nadzor nad izvajanjem dimnikarskih storitev, lahko pregledalo le odstotek kurilnih in dimniških naprav," je še opozoril Zupanc.