Sezona gripe po podatkih Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja še ni v polnem razmahu. "Sezone so med seboj različne, vpliv na širjenje ima tudi vreme,“ pojasnjujejo na NIJZ.
Z laboratorijskim testiranjem so v vzorcih zgornjih dihal v prvem tednu januarja dokazali več virusov influence kot v prejšnjih tednih, med njimi gre v večini primerov (90 odstotkov) za influenco tipa A. „Okužb z respiratornim sincicijskimn virusom, t. j. virusom, ki povzroča bronhiolitis pri majhnih otrocih, je še malo oz. manj kot bi pričakovali za ta letni čas,“ ugotavljajo na NIJZ. „Prisotni so tudi drugi respiratorni virusi: rinovirusi, adenovirusi, virusi parainflence, humani bokavirusi, koronavirusi in humani metapnevmo virusi.“
Cepivo zaenkrat učinkovito
Še vedno se je mogoče pred gripo zaščititi s cepljenjem. „Priporočamo ga, dokler sezona ne doseže vrhunca,“ pravijo na NIJZ. „Priporočljivo je vsem, ki jih okužba še posebej ogroža, kot so starejši od 65 let, pljučni bolniki, diabetiki, bolniki z okrnjenim delovanjem ledvic in motnjami imunskega sistema ter majhni otroci od šestega meseca do dveh elt starosti ter nosečnice, predvsem v drugem in tretjem tromesečju nosečnosti.“
Medtem ko je bilo cepivo lansko leto slabše učinkovito za letos zaenkrat ugotavljajo dobro ujemanje med cepilnim sevom in sevi, ki krožijo.
Na šolah in v domovih več črevesnih okužb
Poleg gripe in drugih respiratornih okužb pa so oboleli v prvih dveh tednih tega zdravnika pogosto obiskali zaradi virusnih črevesnih okužb. „V januarju smo zabeležili izbruh virusnih črevesnih okužb v domu, kjer so zimovali otroci iz osnovnih šol iz Celja in Raven,“ pojasnjujejo na NIJZ. „Podoben izbruh se je pojavil na Gorenjskem v osnovni šoli ter v treh domovih za starejše občane. Izbruh virusnih črevesnih okužb so zabeležili tudi v domu za starejše občane v Novem mestu.“
14. in 15. januarja so v epidemološko ambulanto NIJZ OE Kranj prejeli kar nekaj prijav zdravnikov, ki so opazili povečano obolevanje prebivalcev. „Po besedah zdravnikov imajo bolniki občutek slabosti in bruhajo, nekateri bolniki imajo tudi drisko,“ pojasnjujejo na NIJZ. Zdravnikom so priporočil, da naj pošljejo kužnine obolelih na mikrobiološko preiskavo. „Do tega trenutka smo v Laboratorij medicinske mikrobiologije NLZOH v Kranju prejeli izbruhanino in eno blato obolelih,“ pojasnjujejo na NIJZ. „ V obeh kužninah smo z molekularnimi preiskavami dokazali norovirus.“
na to "okuzbo" se lahko zahvalimo Smuciscu Krvavec,ker nam dobavlja super odlicno "cisto" vodo. !!!! samo tako naprej,pa čim vec umetnega snega !