Epidemiološka služba NIJZ je bila danes obveščena o novem laboratorijsko potrjenem primeru ošpic. Primer je bil vnesen iz tujine in ni povezan s prejšnjima primeroma.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so potrdili, da so zaradi suma ošpic hospitalizirali osebo na infekcijski kliniki. Gre za tujega državljana, ki se je vrnil iz tujine, dogodek ni povezan s primeroma konec prejšnjega tedna.
"Epidemiološka služba je identificirala število oseb, ki so prišle v stik z bolnikom v času njegove kužnosti," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Gre za 70 oseb, okoli 15 zdravstvenih delavcev in okoli 55 bolnikov v čakalnici, ki so v zdravstvenem domu prišle v stik z bolnikom v času kužnosti, je v izjavi za medije povedal Dražen Stojanović z NIJZ.
Te so obvestili in jim predlagali ustrezne preventivne ukrepe. Okoli polovica oseb je ustrezno zaščitenih pred ošpicami, za ostale pa nimajo podatkov oziroma sami ne vedo, ali so bili cepljeni oziroma ali so preboleli ošpice.
Na UKC pa pojasnjujeuje, da je bilo zaradi dobre in pravočasne oskrbe v ambulanti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana tokrat tveganju izpostavljeno bistveno manj oseb in ni prišlo do mešanja bolnika z infektivnimi boleznimi s tistimi, ki zdravniško pomoč iščejo zaradi drugih težav.
Če bi oboleli namesto na delovni dan pomoč poiskal na dela prost dan, bi moral obiskati dežurno ambulanto ZD Ljubljana, ki kljub izraženim opozorilom še naprej deluje v prostorih UKC Ljubljana, so še navedli.
Ob pojavu značilnih bolezenskih znakov (vročina, vnetje očesnih veznic, nahod, kašelj in značilen rdečkast izpuščaj), o tem po telefonu takoj obvestimo izbranega osebnega zdravnika in ostanemo doma.
Inkubacijska doba bolezni je od sedem do 14 dni, tako da bo čez dobra dva tedna znano, če je prišlo do nadaljnjih okužb, je še povedal Stojanović.
Ošpice se prenašajo po zraku s kužnimi kapljicami izločkov nosu in žrela okužene osebe, na primer s kihanjem in kašljanjem. Bolnik z ošpicami je kužen že približno štiri dni pred pojavom izpuščaja in še štiri dni po pojavu. Znaki bolezni se lahko začnejo kazati od petega do 21. dneva po izpostavljenosti virusu. Virus ošpic je zelo nalezljiv in ostane v zraku še dve uri po tistem, ko je bila oseba v prostoru.
Prvi znaki ošpic so ponavadi visoka vročina, slabo počutje, vnetje očesne veznice, kašelj, nato pa se začne pojavljati rdečkast izpuščaj.
"Vsem, ki se med prazniki odpravljajo v tujino svetujemo, da pred odhodom preverijo svoj cepilni status. Najučinkovitejša zaščita pred ošpicami je cepljenje," dodajajo na NIJZ.
V stiku z 200 bolniki
V splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana, ki deluje v prostorih UKC Ljubljana so konec minulega tedna obravnavali dva bolnika z ošpicami. Eden od teh je po podatkih NIJZ prišel v stik z okoli 200 bolniki v tamkajšnji čakalnici, ki bi lahko bili potencialno okuženi. Te so po pošti tudi obvestili o možnosti okužbe z ošpicami in ustreznih ukrepih.
Po informacijah NIJZ sta okužbo bolnika prinesla iz tujine, domnevno iz Nemčije in Rusije. To sta bila prva letos zabeležena primera ošpic pri nas. Lani je bilo v Sloveniji devet primerov ošpic, leto pred tem pa osem.
Želite najti žensko za eno noč? Dobrodošli v == >> www.3xDate.top
In seveda potem okužene kličejo nazaj v ZD, da jih pocepijo... očitno hočejo še več kužnih lol!! Seveda pa ne smemo neki pozabit - ta teden je teden cepljenja in itak da bodo našli kup ošpičavih, čeprav imajo lahko le… ...prikaži več alergijo. Pa še cepivo zraven ponucajo. Tako kot še zmerom do sedaj se je izkazalo da ošpičnjaki sploh niso imeli ošpic ob takih medijskih akcijah. Vse zavoljo priprave terena, da se prisilno cepi odrasle.
Eno vprašanje gospod novinar novinarka od kdaj se tuj državljan vrača k nam iz tujine??