Nihanje razpoloženja, povečan apetit, težave s spanjem, glavoboli, napetost, motnje zbranosti, občutljivost dojk, otekanje gležnjev, spremembe v spolnem poželenju, omedlevice, vrtoglavice, pa tudi zgaga ter driska, so težave, s katerimi se tako ali drugače sooča velika večina žensk v predmenstrualnem obdobju.
Velika primerjalna študija
Čeprav natančni dejavniki tveganja za tako imenovani predmenstrualni sindrom ( PMS) še vedno niso znani, je zadnja študija pokazala, da je pojav teh neprijetnih simptomov pogostejši pri ženskah, ki pijejo alkohol.
Do ugotovitve so se dokopali španski in britanski raziskovalci, ki so pregledali in analizirali podatke 19 študij iz osmih držav. Kot navajajo v strokovni reviji BMJ, je njihova raziskava zajela podatke 47 tisoč žensk, izhajajo pa iz študij izvedenih v Združenih državah Amerike, Veliki Britaniji, na Poljskem, Švici, Turčiji, Južni Koreji, Tajvanu in Avstraliji.
Znanstveniki so namreč ugotovili, da imajo zmerne pivke 45 odstotkov večje tveganje za PMS, pri težjih alkoholičarkah pa je to tveganje naraslo na 79 odstotkov, povzema spletni časopis Medical News Today.
Ena od desetih zaradi alkohola
Tako Del Mar Fernándezova in kolegi menijo, da je 11 odstotkov ali približno eden od desetih primerov PMS morda povezanih s to škodljivo navado. Ob tem so opozorili, da gre za opazovalno študijo, kar pomeni, da raziskovalci vzročnih mehanizmov niso ugotavljali.
Pitje alkohola med ženskami nič kaj redek pojav
"Kljub temu je odkritje "pomembno, saj uživanje alkohola med ženskami ni redek pojav," so še zapisali raziskovalci v časopisu BMJ Open: "V povprečju skoraj 30 odstotkov žensk po svetu uživa alkohol, takšnih, ki ga popijejo preveč je 5,7 odstotka," še dodajajo avtorji študije: "V Evropi in ZDA so te številke veliko višje, 59,9 odstotka Evropejk danes pije alkohol in kar 12,6 odstotka ga popije preveč," dodajajo.
Glede na raziskavo, bi odvajanje od alkohola pri odvisnicah odpravilo vsaj enega na 12 primerov PMS v Evropi, so še zapisali raziskovalci. Glede na podatke, da alkohol samo še poslabša simptome PMS, avtorji študije opozarjajo še na hormonsko neravnovesje, ki nastane ob tem. Drug učinek alkohola je v tem, da spremeni raven serotonina - ta je glavnem odgovoren za spremembo razpoloženja in motnje, kot sta anksioznost in depresija.