Mnogokrat slišimo, da je strah največji zaviralec naših življenj, nekateri pa verjamejo, da si z njim lahko prikličemo tudi bolezen.
Da je nekaj na tem, potrjuje tudi raziskava skupine norveških in britanskih raziskovalcev. Študija, ki so jo opravili v skupini več kot sedem tisoč ljudi je namreč pokazala, da pri tistih, ki se mučijo s svojim zdravjem, obstaja dvakrat večja verjetnost, da bodo zboleli za boleznijo srca.
Kot so ugotovili, je od tistih, ki so odgovarjali pritrdilno in si z odgovori prislužili deset točk, za dobrih šest odstotkov že preživelo srčni infarkt ali angino pektoris. Tveganje za srčno bolezen pa je bilo pri tej "pretirano zaskrbljeni skupini" za dvakrat višje.
Kot je dejal Gavin Sandercock z univerze v Essexu: "Stres vsekakor igra pomembno vlogo pri bolezni srca. Nekatere raziskave kažejo, da je tri četrtine tveganja bioloških in četrt psiholoških - kar pomeni, da ni najpomembnejši dejavnik, je pa zagotovo pomemben."
To pomeni, da je ves čas v stanju visoke pripravljenosti, v nenehnem stresu kar prinaša visoko tveganje za bolezni srca.
Meni, da je to posledica visoke aktivacijo delov telesa, ki nadzorujejo stresna hormona kortizol in adrenalin. "Če ste pod stresom, se krvni tlak zviša, vaš srčni utrip je pospešen, kar dolgoročno vpliva na vaše zdravje," je dodal.
Kot v začaranem krogu
Omenjeni zdravniki je ob tem poudaril, da ljudje, ki so v stresu, posledično slabše jedo, popijejo več alkohola in pokadijo več cigaret, kar jih vodi v nekakšen začaran krog. Strah pred določeno boleznijo jih privede do druge bolezni: "To je začaran krog, ker ste zaskrbljeni za svoje zdravje, zato kadite, ko začnete kaditi, ste potem zaskrbljeni še zaradi vpliva cigaret na vaše zdravje in tako naprej in tako naprej," je dejal
dezurni@zurnal24.si