Japonsko zdravilo za gripo favipiravir, ki ga bo dežela vzhajajočega sonca poslala tudi Sloveniji, nakazuje učinkovitost pri zdravljenju covida-19 pri bolnikih, pri katerih potek bolezni ni težak, sporočajo iz posebne skupine na Fakulteti za farmacijo. A pri tem dodajajo, da so dokazi še zelo omejeni.
Med prednostmi favipiravirja je jemanje zdravila skozi usta, kar je za paciente najprijaznejši način uporabe, obenem pa ne povzroča interakcije z drugimi zdravili, ki jih bolniki že jemljejo.
S fakultete sporočajo, da so v preteklem tednu objavili klinično raziskavo, ki je potekala na Kitajskem, zdravilo Favipiravir pa so uporabili za zdravljenje 80 bolnikov s covidom-19, pri katerih potek bolezni ni bil ocenjen kot težak.
Da bo Japonska omenjeno zdravilo poslala tudi Sloveniji, je pred dnevi potrdila vodja Klicnega centra za informacije o koronavirusu Mojca Matičič. Nedavne študije so pokazale, da je favipiravir, zdravilo za zdravljenje gripe, učinkovito v boju s koronavirusom. "Gre za zdravilo, ki ga imajo Japonci že od 2014 za zdravljenje gripe, a so ga zadrževali v svoji državi. Ko je prišel covid-19, so ga uporabljali tudi na teh bolnikih," je povedala dr. Mojca Matičič.
Izboljšave na pljučih
"Rezultati kažejo, da se pri teh pacientih ob zdravljenju s favipiravirjem pomembno skrajša čas kužnosti in izboljšajo spremembe na pljučih," so v skupini za spremljanje novosti na področju zdravil in cepiv pri okužbi z novim koronavirusom na farmacevtski fakulteti zapisali v sporočilu za javnost. Dodali so, da na Kitajskem trenutno poteka druga klinična raziskava, v katero je vključeno 236 bolnikov z okužbo z novim koronavirusom.
To ni edino zdravilo, s katerim razpolaga slovensko zdravstvo v boju s koronavirusom. Na razpolago so tudi druga zdravila, ki so se v različnih raziskavah izkazala za učinkovita. "Čudežnega zdravila ni na voljo. To so samo zdravila, ki lahko olajšajo potek bolezni," je pojasnila dr. Mojca Matičič in dodala: "Virus bomo lahko premagali šele takrat, ko bomo lahko usmerili zdravljenje proti samemu virus sars-cov2."
Začetni rezultati nakazujejo na ugodne učinke favipiravirja, vendar le pri podskupini bolnikov, pri katerih potek bolezni ni težek, poudarjajo v omenjeni skupini in opozarjajo, da je za celovit sklep o učinkovitosti zdravila potrebno počakati na dodatne študije.
Za konec v skupini dodajajo, da bo treba za končno potrditev učinkovitosti favipiravirja pri zdravljenju bolnikov s covidom-19 počakati na rezultate potekajočih kliničnih študij.
ja ja pomoje tudi ja, od vseh držav sveta bo japonska lih sloveniji prvi dala zdravilo HAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHHA
Ali me spomin vara, ali je bil par dni nazaj nekje članek, da to zdravilo dobimo "jutri"? Glede na datume očitno ne govorimo več o časovnih pasovih ampak časovnih dneh .