"Danes, 19. marca 2020 smo končno dobili dovoljenje VURS za začetek poskusov testiranja cepiva proti covid-19 na miših," je na Twitterju zapisal Roman Jerala s Kemijskega inštituta. "Vlogo smo vložili 20. marca 2020! Kolega v Švici je dobil dovoljenje v enem dnevu, hiter postopek zaradi epidemije pač."
Danes, 19.5.2020 smo končno dobili dovoljenje VURS za začetek poskusov testiranja cepiva proti #covid19 na miših. Vlogo smo vložili 20.3.2020! Kolega v Švici je dobil dovoljenje v 1 (enem) dnevu, hiter postopek zaradi epidemije pač. #samorečem
— Roman Jerala (@rjerala) May 19, 2020
Center odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo, je v sodelovanju s slovenskimi in tujimi podjetji, raziskovalnimi inštituti in univerzami v mesecu marcu začel razvoj cepiva za novi koronavirus.
Kot so zapisali, je glavni cilj konzorcija razvoj platforme, ki bo omogočila hitro pripravo cepiv ob pojavu podobnih epidemij.
Razvoj cepiva lahko traja manj kot leto dni do nekaj let. Začetna investicija v razvoj znaša milijon evrov, kar naj bi bilo dovolj, da preverijo tehnologijo in pridejo do prvih rezultatov.
Pripravili so cepivo proti lymski boreliozi, ki omogoča odziv proti vsem znanim sevom Borelije, ki okužijo ljudi, tako, da so predstavili bakterijski protein kot nanodelce. Na podoben način smo se na @kemijski lotili cepiva proti #covid19.https://t.co/RIp3wMyVI3 pic.twitter.com/ia525fGvD9
— Roman Jerala (@rjerala) May 19, 2020
Med partnerji centra odličnosti so sicer Kemijski inštitut in Nacionalni inštitut za biologijo ter podjetja Lek, Bia in Instrumentation Technologies. V konzorcij se je vključilo tudi ajdovsko podjetje BIA Separations.
birokrati - to je treba spremenit...
To je pravi obraz naše birokracije, ki ima levji delež krivde, da je Slovenija 50 let za zahodnim svetom v gospodarskem razvoju.
Zakaj takšna razlika? Švici je v interesu, da najdejo cepivo čimprej. Našim je očitno v interesu, da kriza traja čimdlje.