Po zakonu o varnosti in zdravju pri delu ima vsak delodajalec v Sloveniji sklenjeno pogodbo s specialistom medicine dela. Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Metoda Dodič Fikfak zato svetuje, naj se vsi, ki glede na omejitve menijo, da njihova bolezen predstavlja kontraindikacijo za njihovo delo, o tem posvetujejo s svojim specialistom medicine dela.
"Ta dobro pozna njihovo oceno tveganja in njihove bolezni in bo najbolj strokovno presodil, ali je tveganje glede na resnost bolezni za določeno delovno mesto tako veliko, da delavec ne hodi na delo oz. da mu je lahko dodeljeno neko drugo, manj izpostavljeno delo," je pojasnila.
Omejitve za naslednje delavce
Seznam predlaganih omejitev za delavce je sicer pripravil razširjeni strokovni kolegij. Nanj je uvrstil nosečnice, delavce na bioloških in imunosupresivnih zdravilih, delavce z malignim obolenjem na sistemski terapiji raka, delavce po presaditvi organov oz. tkiv, ki prejemajo imunosupresivno terapijo, delavce z neurejeno sladkorno boleznijo, delavce s kronično pljučno boleznijo, ki so bili ali so še na katerikoli vrsti sistemske protivnetne ali imunosupresivne terapije v zadnjem letu ali ki imajo pogosta recidivna vnetja zaradi okužb, delavce z visokim in neurejenim krvnim tlakom, delavce s težjimi duševnimi in vedenjskimi motnjami, delavce z drugimi težjimi kroničnimi boleznimi po presoji specialista ter delavce, starejše od 65 let.
Potrdilo na podlagi medicinske dokumentacije
Specialisti medicine dela so tudi v času epidemije opravljali nujne preglede, predvsem pa svetovali podjetjem, ki so to želela. Dodič Fikfakova se je zavzela za to, da se obiski pri specialistih medicine dela delavcem omogočijo takoj, da se torej ne čaka na prvi delovni dan, delodajalci pa naj svoje delavce o situaciji in zahtevah pravočasno obvestijo.
Zavzela se je tudi za to, da bi bilo potrdilo o morebitni upravičeni odsotnosti z dela izdano v istem dnevu, ko prosilec zaprosi zanj. Pri tem bi morala večinoma kot podlaga zadostovati medicinska dokumentacija in poznavanje delovnega mesta, "pregledi bi se morali izvesti le izjemoma".
"Ne verjamem, da bo veliko ljudi prosilo za tako potrdilo, verjamem pa, da jih bo veliko več rabilo pogovor, pojasnilo ali razlago," je dejala Dodič Fikfakova. Veliko delavcev s težavami, ki jih je kot kontraindikacijo opredelil strokovni kolegij, je že tako v bolniškem staležu, je dodala. "Ne pričakujem velikega števila izvzetih, vsekakor pa jih je potrebno zavarovati," je še poudarila.
Pri tem je izpostavila, da delavci morda ne bodo mogli opravljati svojega dela, bi pa morda lahko, spet odvisno od ogroženosti, opravljali neko drugo delo. "Kontraindikacija še ne pomeni nesposobnost za katerokoli delovno mesto," je poudarila Dodič Fikfakova.
Vprašanje upravičene odsotnosti z dela se pojavlja v času, ko se postopoma rahljajo ukrepi, povezani z omejevanjem epidemije novega koronavirusa. Tako je danes ponovno stekel denimo javni potniški promet, s prihodnjim tednom pa se delno in postopoma odpirajo vrtci in šole.