Raziskava, ki je sledila otrokom od nosečnosti do šole, je ugotovila povezavo med pomanjaknjem hormona tiroksina med nosečnostjo pri materi in med večjimi težavami otroka pri matematiki.
Ugotovljeni odstotek je kar visok, ugotavlja nizozemska raziskava, ki so jo objavili v European Journal of Endocrinology. Otroci žensk, ki so imele med nosečnostjo nizke ravni ščitničnih hormonov, imajo za 60 odstotkov več možnosti, da bodo imeli v šoli pri aritmetiki slabše ocene od vrstnikov.
Z jezikom ni težav
Znanstveniki so sicer že v preteklih raziskavah ugotovili, da je pomanjkanje hormona tiroksina pri nosečnicah povezano z zmanjšanim kognitivnim razvojem otrok. Do zdaj pa ni bilo jasno, kako se to odraža tudi pri uspešnosti v šoli.
Ekipa Martijn Finken iz VU University Medical Center je preučevala 1.196 zdravih otrok od rojstva do petega leta starosti. Že v dvanajstem tednu nosečnosti pa so materi izmerili raven tiroksina, te pa so kasneje primerjali z rezultati jezikovnih in matematičnih testov. Čeprav so ugotovili velike razlike pri matematičnih sposobnostih, niso opazili nobenih razlih pri jezikovnem znanju.
anja.scuka@zurnal24.si