Zdravje > Otrok
54 ogledov

Omogočiti jim moramo spodbudno odraščanje

ZPM Aleksandar Domitrica, ZPM
Letos mineva 27 let od sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah, ki jo je leta 1992 podpisala tudi Slovenija in po kateri imajo vsi otroci pravico do dostojnega in zdravega življenja.

Po mnenju Anite Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje in Gabi Čačinovič Vogrinčič bi bilo za zagotavljanje lepše prihodnosti otrokom potrebno storiti še veliko.

Ob Svetovnem dnevu otroka so se v nedeljo povezali civilna družba in gospodarske družbe, ki so otrokom omogočili nepozabne informativne in ustvarjalne delavnice v kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana. Opozorili pa so tudi na problematiko udejanjanja otrokovih pravic v slovenski družbi ter predstavili vlogo družbeno odgovornega ravnanja gospodarskih družb pri omogočanju lepše prihodnosti predvsem za otroke z roba družbe.

Prikrajšanost v otroštvu

Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje, je opozorila na težave družin, s katerimi se srečujejo skozi humanitarne programe. "Vsi otroci bi morali imeti pravico do dostojnega in zdravega življenja, žal pa mnogi živijo v razmerah, ki tega ne omogočajo. Prikrajšanost v otroštvu vpliva tudi na prihodnost otrok, ki bodo v odrasli dobi nosili posledice pomanjkanja. Zato so nujne sistemske spremembe, ki jim bodo omogočile spodbudno odraščanje. Le tako bodo lahko ustvarjali prijaznejšo prihodnost za vse nas."

ZPM | Avtor: Aleksandar Domitrica, ZPM Aleksandar Domitrica, ZPM

Gabi Čačinovič Vogrinčič je izpostavila pomen zagotavljanja temeljnega občutka lastne vrednosti otrokom. Meni, da je "revščina nesprejemljiva in nepotrebna, samo blaženje revščine pa ni dovolj, temveč jo je treba aktivno reševati." Hkrati je opozorila na vlogo šole, ki lahko z aktivnim pristopom do socialno šibkih otrok za doseganje uspeha v šoli nadomesti tisto, česar jim dom ne more nuditi. "V socialno šibkih družinah si starši najbolj želijo to, da bi bili otroci v šoli uspešni ter s tem postavili temelje za lepšo prihodnost."

Vlogo družbene odgovornosti podjetja je predstavila Vanja Hrovat, predsednica uprave zavarovalnice Generali, ki se zaveda, da je delovanje civilne družbe, brez pomoči donacij gospodarskih družb, izjemno težko. V preteklih dveh letih so za uresničevanje programov ZPM Ljubljana Moste-Polje darovali 200.000 evrov. "Z donacijami uspešna podjetja vračamo okolju in prispevamo k družbenemu napredku. Lepo je, če ob tem lahko pomagamo ljudem, ki so se znašli v stiski. Zelo pomembno je, da pomoč prihaja dolgoročno. Le tako se lahko ustvarijo in zagotovijo prave rešitve, boljši pogoji in ustreznejše razmere, tudi za naše nadaljnje generacije. Zavarovalnica Generali z velikim zadovoljstvom podpira projekte, ki omogočajo, da skupni življenjski prostor postaja prijaznejši, varnejši in bolj kakovosten. Pri tem posebno pozornost namenjamo najmlajšim in njihovim družinam. Predvsem tistim, ki prihajajo iz socialno šibkejšega okolja."  

S pomočjo zavarovalnice Generali, ki so največji podpornik projekta Volja vselej najde pot, so na ZPM Ljubljana Moste-Polje v zadnjih dveh letih pomagali 76 družinam v stiski s plačili skoraj 200 položnic za osnovno preživetje. Poleg tega so organizirali 10 vikendov za družine, v okviru katerih so starši ob pomoči terapevtov spoznavali pomen izboljševanja medosebnih odnosov v družini, dobivali odgovore na vprašanja o vzgoji otrok ter reševali družinske težave, ki nastanejo zaradi stiske. "Brez finančne pomoči zavarovalnice Generali vsega tega ne bi zmogli. Skoraj 100 družinam smo pomagali postaviti temelje za lepšo prihodnost. Takšnih sprememb brez pomoči donatorjev ne moremo dosegati," je še izpostavila Ogulinova. Ob tej priložnosti je zavarovalnica Generali predala donacijo za leto 2017, s pomočjo katere bodo na ZPM Ljubljana Moste-Polje še naprej uresničevali skupno poslanstvo.

ZPM | Avtor: Aleksandar Domitrica, ZPM Aleksandar Domitrica, ZPM

Dogodka v kreativnem mestu Minicity se je brezplačno udeležilo več kot 1000 otrok z vse Slovenije, ki so skozi informativne in ustvarjalne delavnice spoznali, kako odgovorno ravnati z okoljem ter kako biti odgovorni do sebe in svoje varnosti v prometu. Zgradili so tudi maketo Ljubljane kot Zelene prestolnice Evrope 2016, pri čemer jim je pomagal župan Zoran Janković, obiskal pa jih je tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Komentarjev 3
  • ginko 10:47 21.november 2016.

    Gabi Čačinovič Vogrinčič je izpostavila pomen zagotavljanja temeljnega občutka lastne vrednosti otrokom.......... "V socialno šibkih družinah si starši najbolj želijo to, da bi bili otroci v šoli uspešni ter s tem postavili temelje za lepšo prihodnost." Ja tovarišica Čačinović , ...prikaži več, v tej komunistični Sloveniji te uspešnosti in lepe prihodnosti nikoli ne bodo dočakali, zaradi 20 let trajaoče vladavine vaših somišljenikov-pogrebcev Slovenije.

  • izRODEk 10:35 21.november 2016.

    Same podaljšane roke režimske SD. Zavzemajo se za otroke, uboge mucke in lačne v deželi, katere niti na zemljevidu ne najdejo - kot 70 let stare misice. V resici so pa celo življenje dobro živele na račun sistema. Tudi Anita ...prikaži več Ogulin je za svoje delo plačana in to dobro.V Sloveniji poznam zelo malo resnično poštenih humanitarcev oziroma tistih, ki se zavzemajo za pravice šibkejših: to so ljudje, kot je tisti Mariborski Krabonja, ki za svoje delo s kolegi ne dobijo nič plačano, pa vseeno odpravljajo sistemske napake, ki jih povzročajo politični nastavljenci po uradih, večinoma iz SD ali SMC.