Zdravje > Otrok
159 ogledov

Otroku kupite lončnico

roža, zalivanje, kanglica Shutterstock
Uredite otroški kotiček. Poznalo se bo pri delu za šolo ...

Dobro veste, da je v razmetanem in zanemarjenem delovnem prostoru težko delati, v nepospravljeni kuhinji pa nemogoče kuhati.

Podobno je z našimi najmlajšimi in opravljanjem domačih nalog. Zato poskrbite, da bo njihov delovni kotiček pravilno opremljen, osvetljen in privlačen, da se bodo v njem dobro počutili in z veseljem delali. 

Obenem jih naučite tudi reda in pospravljanja, saj bodo le tako tudi uspehi v šoli optimalni. Strokovnjaki so si enotni, da se bodo otroci najlažje naučili reda, če jih boste tega učili od malega. Seveda je tudi tu najpomembnejši dober zgled staršev.

Pravilen sedeč položaj in hrbtenica

Ko kupujete pisalno mizo in stol pazite, da sta prave višine in bo stol primerno podpiral ledveni del hrbtenice. Miza ne sme biti prenizka, da se otroku ne bo treba pretirano sklanjati in obremenjevati vratu. Zaradi nepravilne telesne drže in sedenja je otrokov gibalni aparat, se pravi kosti, sklepi, mišice in ligamenti, izpostavljen obremenitvam, kar poveča možnosti poškodb hrbteničnih struktur. 

Za otroke je sklonjena drža naprej zelo škodljiva tudi zato, ker se jim vretenca še razvijajo. V Evropi naj bi imelo po podatkih strokovnjakov danes kar 80 odstotkov otrok iz četrtega in petega razreda že nepravilno držo, ko ne držijo več ramen nazaj, ampak so nagnjeni naprej. Leta 2008 je bilo denimo takšnih le 20 odstotkov primerov. 

Ob morebitni nepravilni drži otroka tudi večkrat opomnite na vzravnano držo, kasneje jo bo popravljal sam in brez opozoril. Seveda mora za zdravo hrbtenico poskrbeti za zadostno količino gibanja in utrditev hrbtnih mišic.

Vedno urejena pisalna miza

Da bo pisalna miza vedno lično urejena, mora imeti otrok tudi pripomočke, ki mu bodo oljašali delo. Na voljo naj ima predalnik, pa tudi urejevalnike dokumentov.

Skupaj z otrokom polepite ali pobarvajte lonček, kjer bo imel shranjena pisala za vsakdanjo rabo. Uporabite lahko kar tulce od toaletnega papirja, ki jih s tempera barvicami pobarvate v poljubne barve. Z močnim lepilom jih na koncu pritrdite na kartonasto podlago, ki ste jo pred tem prav tako pobarvali s tempera barvico.

Za zdrave oči mora imeti otrok med učenjem vedno dovolj svetlobe. Če se le da, naj bo njegova pisalna obrnjena proti oknu, da bo imel dovolj dnevne svetlobe. Kupite pa mu tudi močno namizno svetilko, ki jo lahko usmeri v zvezke in ga ne bo slepila v oči.

Številne raziskave so potrdile, da k učinkovitejšemu učenje pomaga tudi zelenje, zato mu lahko na pisalno mizo namestite lepo zeleno lončnico ali dišeče zelišče, za katero bo moral odgovorno skrbeti.

Še dekoracija

Za kanček pravljičnosti skupaj z otrokom izberite stensko dekoracijo, ki bo popestrila sobo, otrok bo imel občutek, da je soba res čisto po njegovem okusu. Uporabite lahko kar dekorativne nalepke, ki so enostavne za uporabo. 

Na spletu lahko poiščete tudi številne ideje za dekoracijo sobe, ki jih naredite sami. Tako se boste skupaj z otrokom zabavali, sobo pa lahko okrasite letnemu času primerno.