Raziskovalci pod vodstvom profesorja Petra Stona s Fakultete za medicino in zdravstvene vede so v času spanja s pomočjo monitorjev opazovali 29 zdravih nosečnic med 34 in 38 tednom nosečnosti. Preverjali so vpliv spalnih pozicij na bitje srca in fizično dejavnost fetusov.
Rezultati so presenetljivi
Študija je pokazala, da je bila dejavnost srčkov pri še nošenih dojenčkih tistih žensk, ki so spale na hrbtu, manj aktivna. Fetusi so bili namreč dejavni le, ko je mati spala na levem oziroma desnem boku. Takoj, ko se je mati prestavila na hrbet, je fetus postal neodziven in tih, kar povezujejo z dotokom kisika. Krvni pritisk je namreč znižan, ko nosečnica spi na hrbtu.
Priporočajo spanje na boku
V bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so nam pojasnili, da svojim varovankam priporočajo spanje na boku, čeprav za to nimajo posebnih navodil.
"Od vsake posameznice je odvisno, kateri položaj ji najbolj ustreza. Najpomembnejši je položaj,v katerem se otrok najbolje počuti, saj se njegovo počutje prenese tudi na mater," pojasnjujejo.
Pravijo, da se v večini primerov ženske slabše počutijo, ko spijo na hrbtu, saj v tem položaju otrok pritiska na veliko žilo, to pa nosečnice občutijo kot slabost. V tem primeru si med spanjem instinktivno poiščejo nov, ustreznejši položaj. Po njihovo je važno le to, da "se tako nosečnica kot otrok dobro počutita in predvsem dobro naspita."