Študija, objavljena v priznani medicinski reviji British Medical Journal (BMJ) je pokazala povezavo med hitrostjo prehranjevanja in spremembo telesne mase. Natančneje, upočasnjen način prehranjevanja je lahko dovolj, da človek ne postane predebel.
Znanstveniki z medicinske šole v Fukuoki so pod drobnogled vzeli podatke 60 tisoč ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2, boleznijo, ki največkrat izvira iz debelosti: "Sprememba hitrosti prehranjevanja lahko povzroči spremembo teže, indeksa telesne mase in obseg pasu," tistim, ki se spopadate z odvečnimi kilogrami, sporočajo raziskovalci.
ITM ali indeks telesne mase je kazalnik, ki ga je uvedla Svetovna zdravstvena organizacija. Dobite ga, če telesno težo delite s telesno višino v metrih na kvadrat. Če ste na primer visoki 168 centimetrov in tehtate 60 kilogramov, je vaš izračun ITM takšen: 60/1,68² = 21,3.
Le 21,5 odstotka sladkornih bolnikov je v tej kategoriji imelo prekomerno telesno težo - indeks telesne mase nad 25.
Ljudje, ki so jedli "normalno" in "hitro," so imeli v povprečju višji indeks telesne mase in širši pas.
Najpomembnejše pri tem pa je, da so ljudje, ki so kasneje upočasnili prehranjevanje, začeli izgubljati težo: "Zanimiva študija, ki je potrdila, kaj smo domnevali, hitrost prehranjevanja vpliva na težo," so dejali znanstveniki. Če jemo hitro, telo ne dobi priložnosti, da bi možganom poslalo signal, da smo siti, so dodali.
dezurni@zurnal24.si