V okviru evropskega projekta TOGAS poteka pilotno preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori) v starostni skupini 30-34 let, ki ga izvajata Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Ljubljana. "Do danes se je na poziv odzvalo 2.598 oseb in izkazalo se je, da je vsak sedmi testirani (13,8 %) okužen," so sporočili iz ZD Ljubljana.
Med udeleženci raziskave, pri katerih je bila potrjena okužba, jih je 150 že začelo zdravljenje s kombinacijo zdravil. Zdravljenje je zelo učinkovito in traja 14 dni, pojasnjujejo v ZD Ljubljana.
"Vse vabljene spodbujamo, da se odzovejo in s sodelovanjem v raziskavi zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav ter prispevajo k odločitvam Slovenije in EU glede vključitve populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja H. pylori med državne preventivne programe," pozivajo.
Običajno ga odkrijejo pozno
Rak želodca je velik svetovni javnozdravstveni izziv. Predstavlja peto najpogosteje diagnosticirano vrsto raka in četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu. Leta 2020 je bilo po vsem svetu odkritih več kot milijon novih primerov raka želodca in zabeleženih 800 tisoč smrti. Rak želodca ima slabo prognozo, saj ga običajno odkrijejo pozno. V Evropi se stopnja petletnega preživetja giblje med 19 in 30 odstotki. V Sloveniji letno odkrijejo 450 novih primerov bolezni, 350 oseb letno umre zaradi tega raka.
80 odstotkov okuženih brez simptomov
Zdravljenje občutno zmanjša tveganje za razvoj raka želodca, saj v skoraj 90 odstotkih prepreči njegov nastanek. Z zdravljenjem okužbe zmanjšajo možnost za nastanek razjede na želodcu in dvanajstniku, gastritisa, dispepsije in raka na želodcu. Predsednica združenja EuropaColon Ivka Glas poudarja pomen pravočasnega odkritja okužbe pri preprečevanju raka želodca. Mnogi prepozno obiščejo svojega zdravnika, posebej zato, ker simptomi niso izraziti. Kar 80 odstotkov vseh okuženih je namreč brez simptomov.
Projekt Togas na NIJZ izvajajo v sodelovanju z ZD Ljubljana, ki je k oddaji vzorca krvi povabil 6000 zavarovancev, starih med 30 in 34 let. Vabljeni k raziskavi prejmejo vabilo s povezavo na spletni obrazec in vprašalnik. Ko to dvoje izpolnijo, v stik z njimi stopi osebje ambulante družinske medicine, ki jih pozove k odvzemu krvi. Tisti s pozitivnim izvidom nato v laboratoriju opravijo še dihalni test, s katerim dokončno potrdijo prisotnost bakterije v želodcu. Pozitivnim osebni zdravnik predpiše 14-dnevno zdravljenje s kombinacijo antibiotikov in zdravil za zniževanje želodčne kisline.
In zakaj enostavno ne dajo vabil vsem v občini, pa kdor se oglasi se oglasi?
Če je to tako, bi lahko naredili presejalni program, kot npr. Swit.