Zdravniki v Veliki Britaniji so diagnosticirali prvi primer psihoze zaradi brexita, je razvidno iz poročila v znanstveni reviji British Medical Journal. Za tovrstno psihozo je zbolel 40-letnik, ki so ga na zdravljenje zaradi hitrega poslabšanja duševnega zdravja sprejeli nekaj tednov po referendumu o brexitu poleti 2016.
Duševno zdravje moškega se je hitro poslabšalo po razglasitvi rezultatov referenduma, na katerem so Britanci glasovali za izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije. Moški je bil resno zaskrbljen zaradi brexita, po poročanju portala Politico piše v poročilu.
Imel je prisluhe ter paranoidne, napačne in bizarne iluzije, je zapisal Mohammad Zia Ul Haq Katshul z Inštituta za duševno zdravje univerze v Nottinghamu, ki je zdravil moškega. Po referendumu se moški ni mogel sprijazniti s političnimi dogodki, ki so se dogajali okoli njega, resno so ga začeli skrbeti tudi rasni incidenti. Moškega je bilo sram, da je Britanec, še dodaja zdravnik.
V poročilu je še opozoril, da je moški doživel podoben napad 13 let prej po večjem stresu, povezanem z delovnim mestom, in je bil tudi sicer bolj občutljiv na stres. To je po oceni zdravnikov igralo pomembno vlogo tudi pri "psihozi zaradi brexita".
Pacient je po dveh tednih zdravljenja z zdravili okreval, še piše Haq.
Javnomnenjska raziskava
Da brexit vpliva na duševno zdravje Britancev je pokazala tudi marca objavljena javnomnenjska raziskava britanske dobrodelne ustanove za duševno zdravje Mental Health Foundation (MHF). Ta je pokazala, da je lani zakrbljenost zaskrbljenost, jezo ali nemoč zaradi brexita občutilo skoraj 40 odstotkov odraslih Britancev.
V raziskavi je 43 odstotkov vprašanih odgovorilo, da so se zaradi procesa izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije počutili nemočne, 39 odstotkov jih je bilo jeznih, 38 odstotkov pa zaskrbljenih.