Sodeč po japonskih raziskavah je razlog v preobremenjenosti kognitivnega sistema. V praksi možgani prejmejo preveč informacij, zato preprosto izberejo, na katere se bodo osredotočili.
Težave pri gledanju v oči
Gre za hipotezo iz študije, ki jo je vodil Shogo Kajimure z Univerze v Kyotu in ki so jo objavili v reviji Cognition. Po mnenju strokovnjaka gledanje stran od svojega sogovornika ali nezmožnost pogleda v njegove oči med pogovorom, ni posledica neke sramežljivosti, temveč izhaja iz dejstva, da pogovor in vizualni stik črpata iz istih spoznavnih virov. S tem prisilita možgane, da izbirajo med eno ali drugo stvarjo.
Da bi dokazal svojo hipotezo, je Kajimura naredil tudi preizkuse s prostovoljci. Med preizkusom so morali povezati nekaj besed z drugimi izrazi, medtem ko so gledali na obraz, ki ga je ustvaril računalnik, ali pa so gledali stran od obrazov na računalniku. Izkazalo se je, da so največje težave pri povezovanju besed nastopile prav v neposrednem stiku z očmi. "Iz teh obotovanj," je ugotovil znanstvenik, "smo ugotovili, da možgani sočasno obdelujejo preveč informacij."