Zagotavljanje varnosti otrok je v teh dneh namreč ena najpomembnejših nalog policije. Na prihajajoč mesec pa se ne pripravljajo le policisti, temveč tudi starši in učitelji. Vsak po svoje seveda, da bi v prvih dneh, pa tudi kasneje, zagotovili varnost naših najmlajših na cestah, zlasti na poti v šolo in iz nje, kjer je nevarnosti običajno največ.
V kolikor je otrok v prometu udeležen kot pešec, je pomembno predvsem
da:
- je kot udeleženec v cestnem prometu deležen posebne pozornosti in pomoči vseh drugih udeležencev;
- hodi po pločniku;
- kjer ni pločnika, hodi po levi strani ceste in spremlja vozila, ki vozijo proti njim;
- pred prečkanjem pogleda levo, desno in še enkrat levo. Če ni vozil, lahko prečka cesto;
- pred prečkanjem ceste na prehodu za pešcelahko nase opozori z dvignjeno roko, potem pa počaka, da se vozila ustavijo;
- pred prečkanjem ceste na semaforiziranem prehodu mora počakati, da se na semaforju prižge zelena luč za pešce;
- se zaveda, da cesta ni namenjena igri;
- na cesto ne stopa nenadoma, saj je to nevarno;
- mora v temi in v slabem vremenu uporabljati odsevnik, učenci prvega in drugega razreda osnovne šole pa tudi rumeno ovratno rutico;
Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov tudi spremstvo polnoletne osebe, samostojno pa smejo sodelovati v cestnem prometu šele, ko se starši, skrbniki oziroma rejniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s cestnim prometom.
Spremljevalci na poti v šolo so lahko tudi otroci, starejši od 10 let, in mladoletniki, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki otroka. Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki.