Postopek za podaljšanje življenjske dobe baterij je precej preprost. Pripravek, ki vsebuje litij, vbrizgajo v notranjost baterijske celice, kjer osveži izčrpano elektrodo. Preiskovalci, ki so razvili postopek, pravijo, da zadostuje luknjica s premerom dveh milimetrov.
Vodji projekta Peng Huisheng in Gao Yue s kitajske univerze v Fudanu se zdaj pripravljata na industrializacijo postopka, ki bo odpravil potrebo po zapletenem recikliranju iztrošenih baterij.

Trenutno je pričakovana življenjska doba litij-ionskih baterij za električne avtomobile tisoč ali več ciklusov polnjenja in praznjenja. S časom, ko število ciklusov baterij naraste, se sposobnost baterij za hranjenje električne energije zmanjša in sčasoma izčrpa. Znanstveniki verjamejo, da lahko ustavijo proces degradacije baterije.
Svoj postopek so zasnovali na dejstvu, da s staranjem baterije več in več litijevih ionov v njej postane neaktivnih in ne sodelujejo več pri izmenjavi elektronov. Da bi kompenzirali upad aktivnih litijevih ionov, s svojim postopkom v baterijo preprosto dodajo sveže aktivne.
Zmes za obnavljanje baterij so zasnovali na litijevem trifluormetansulfinatu (LiSO2CF3). S pomočjo strojnega učenja so namreč prišli do sklepa, da ima ta spojina najbolj optimalne elektrokemične lastnosti. Učinkovine sicer še niso preskusili na kompletni bateriji električnega avtomobila, ampak le na posameznih celicah. Med drugim jim je uspelo osvežiti komercialno dostopno celico na osnovi litij železovega fosfata.
Svoja dognanja so sicer objavili tudi v znanstveni reviji Nature.
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Baterija s pomočjo kemične reakcije ustvarja napetost in je ni mogoče napolniti ker se jedro baterije razpade pri kemični reakciji. Akumulator pa s pomočjo kemične reakcije zadrži električni potencial in je reverzibilen. torej se ga da ponoviti. Kar v praksi… ...prikaži več pomeni da se baterijo zamenja ko se zaključi kemična reakcija, akumulator pa se napolni.
Kot prvo. Sposobnost hranjenja energije Li-ionskih baterij upada zelo počasi in to minimalno tako, da to ni približno ni največji problem uporabe baterij. Kateri to dejansko so pa je bilo napisano že tisoč in enkrat in tega nima smisla ponavljati.… ...prikaži več Ko bodo vsi ostali problemi odpravljeni, bo mogoče prišla prav še ta inovacija.