Slovenija
12 ogledov

Kompleksen sistem zahteva prilagoditve

Nova predsednica vrhovnega sodišča. (Foto: BOBO) Žurnal24 main
Pri projektu Twinning je prišlo do trimesečnega zamika. Za velike zaostanke je "kriva" zapletena sodna zakonodaja.

Twinning, projekt zmanjševanja sodnih zaostankov na področju izvršbe med slovenskim in nemškim pravosodjem, se je te dni končal. Ker izvršilne zadeve predstavljajo kar dve tretjini vseh nerešenih zadev na slovenskih sodiščih, je v sklopu projekta potekal tudi projekt informatizacije izvršbe. Kljub napovedim bo centralni oddelek za izvršbe na podlagi verodostojne listine polno zaživel s trimesečno zamudo, 1. januarja 2008, je poudarila vrhovna sodnica Alenka Jelenc Puklavec.

Po besedah Jelenc Puklavčeve Slovenija s centralnim oddelkom "orje ledino", saj tujih izkušenj ni mogoče preprosto presajati v drugo okolje. Za velike zaostanke je bila namreč kriva zapletena sodna zakonodaja, ki je od sodišč zahtevala številna procesna dejanja za vsak zahtevek za izvršbo.

Zamuda zaradi kompleksnosti sistema
Za centralizacijo izvršbe na podlagi verodostojne listine je bilo potrebnih kar nekaj organizacijskih in informacijskih sprememb, je poudarila Jelenc Puklavčeva. Do trimesečnega zamika pri sklenitvi projekta pa je prišlo, ker je zaradi kompleksnosti sistema treba opraviti še nekaj prilagoditev normativov, poleg tega pa morajo množičnim upnikom, kot so na primer banke ali zavarovalnice, dati še nekaj časa za prilagoditev njihovih informacijskih sistemov.


© BOBO

 
Nemški ministrski svetnik in rezidenčni svetovalec pri projektu twinning Hans Ulrich Borchert je na predstavitvi izpostavil nekatere ukrepe, ki bi jih po njegovem prepričanju Slovenija še morala sprejeti za večjo učinkovitost slovenskega sodstva. Procesne zakone bi morali razbremeniti birokracije, na sodiščih bi morali uvesti sodniške pomočnike, ki bi razbremenili sodnike nesodniških nalog, poleg tega bi bilo treba uvesti izračun potrebnega osebja.

Spisi odslej le po elektronski poti
Nekdanji direktor centra za informatiko pri vrhovnem sodišču in vodja projekta zmanjševanja sodnih zaostankov na področju izvršbe Rado Brezovar je navedel nekaj ocen obsega dela, ki ga bo opravil nov centralni oddelek. Po njegovih besedah pričakujejo okoli 120.000 do 130.000 vlog na leto. Poudaril je, da spisi po sodišču ne bodo več krožili v papirnati obliki, temveč elektronsko. Vpeljali pa bodo tudi možnost elektronskega plačila sodne takse pri elektronskem vlaganju zahtevka za izvršbo, kar bo še dodatno poenostavilo poslovanje, predvsem velikim upnikom.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.