Slovenija
2 ogledov

Janša ne izključuje odstopa vlade

13112007_bobo_janez_jansa_t Žurnal24 main
Po velikem volilnem porazu Lojzeta Peterleta na predsedniških volitvah premier Janez Janša ne izključuje odstopa vlade pred predsedovanjem Evropski uniji.

Izidi predsedniških volitev so slabi, razmere, ki so privedle do njih, pa vzbujajo skrb, je po delovnem posvetu vlade na gradu Ormož dejal predsednik vlade Janez Janša. "Odprte so vse možnosti, vključno z odstopom vlade," meni Janša.

 
 

Razmere otežujejo delo vlade pri pripravah na predsedovanje EU.

Janez Janša

 
"Prve analize kažejo, da se je predvolilna kampanja v veliki meri usmerila v obračun z vlado, zelo malo je bilo razprav o slovenski prihodnosti," meni Janša. Še posebno skrb vzbujajoče pa se mu zdi, da je bilo med volilno kampanjo veliko sil usmerjenih v to, da so slovensko vlado v času pred predsedovanjem Evropski uniji očrnili v tujini. "V države EU in tudi v svet so šla iz Slovenije sporočila, ki situacijo slikajo tako, kot da bi šlo za Belorusijo ali z njo primerljivo državo."

Za nastale razmere, ki so pripeljale k temu, da so začeli razmišljati o odstopu vlade, Janša krivi predvsem Pahorjeve socialne demokrate in Golobičevo stranko Zares. Stanki po njegovem ustvarjajo destruktivno okolje in kršijo medstrankarski sporazum o pripravah na predsedovanje EU. V zadnjem času naj bi se v tujih medijih pojavili članki, ki blatijo Slovenijo, ki naj bi bili za las podobni Pahorjevi oceni stanja v Sloveniji.

O datumu odstopa Janša ni želel govoriti, je pa zagotovil, da odločitev ne bo ostala spregledana, in sicer z besedami: "Tega zagotovo ne boste zamudili."


Za opozicijo pretirana dramatizacija
Predsednik opozicijske stranke Zares, ki je na predsedniških volitvah podprla Peterletovega protikandidata Danila Türka , je Janševo izjavo označil za "pretirano dramatizacijo" . "Slovenija ni ne v politični ne v gospodarski in ne v siceršnji krizi," je poudaril.


Ali hoče Janša disciplinirati koalicijo? © BOBO

 
Obstaja sicer nezadovoljstvo ljudi z marsičim, vendar pa je po Golobičevem mnenju pripisovati temu dramatične razsežnosti, ki bi zahtevale odstop vlade tik pred začetkom predsedovanja EU, nerazumno, nerazumljivo in predvsem neodgovorno ravnanje.

Podobno meni tudi vodja poslanske skupine Matej Lahovnik , ki meni, da bodo volitve prihodnje leto dokončna sodba, kako je delala ta vlada; strinja se predsednica LDS Katarina Kresal . Takšna izjava kaže na resno krizo vodenja, meni Kresalova in dodaja, da "tudi če je bila izrečena le zato, da se disciplinira koalicijske partnerje, ni nič manj odgovorna."

 
 

Problem te vlade je, da poskuša najti opravičila za svoje slabo delo. Nobenih centrov iz ozadja in notranjih zarotnikov ne vidim.

Katarina Kresal

 
Erjavec podpira vlado
Predsednik vladne stranke DeSUS Karl Erjavec , ki je Janši že večkrat grozil z izstopom iz vlade, je dejal, da Janševih besed ni razumel kot namig njegovi stranki. Delo v koaliciji, je povedal, bodo še naprej podpirali, če bodo lahko uresničevali koalicijsko pogodbo.

Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč je o možnosti oblikovanja nove vlade dejal, da je "absolutno preuranjeno govoriti" o njihovem vstopu v vlado. Vlada mora po njegovih besedah najprej sama razmisliti, kako bo ravnala, v opoziciji pa bodo imeli dovolj časa za odločitev.

Borut Pahor je ponovil, da so socialni demokrati podpisali sporazum o sodelovanju z vlado in obvljubili, da v času predsedovanja ne bomdo vlagali interpelacij zoper ministra ali vlado.
P arlamentarne volitve bodo prej kot v enem letu. Takrat bodo imeli volivci priložnost, da se izrečejo komu zaupajo vodenje države v naslednjem mandatu,“ je zapisal in dodal, da o nezaupnici vladi ne razmišljajo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa meni, da "ne moremo vzeti kot gotovo, da je to že razmislek o odstopu vlade", zato naj stvar ne bi bila nevarna. Za Jelinčiča je to bolj namig, da se morajo znotraj koalicije nekatere stranke zavedati, da ga lomijo in da je treba konsolidirati koalicijo. Dodal je, da izjava "morda nakazuje tudi pripravljenost na to, da kaka koalicijska stranka namerava izstopiti iz koalicije, tako kot recimo DeSUS, ki se zdaj na veliko pogovarja s stranko Zares, da bi pristopili k njim" .

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je stvar komentiral z besedami: "Če celotna politika nekako nasprotuje in ignorira dosežke vlade, je najbolje, da tisti, ki menijo, da znajo to narediti bolje, to nalogo tudi prevzamejo."

Minister za finance Andrej Bajuk meni, da realna možnost odstopa slovenske vlade do novega leta, torej še pred začetkom predsedovanja Slovenije EU, obstaja. "Saj ste (premiera Janeza Janšo) slišali, seveda obstaja," je dejal.

Premier je spet poskrbel za zanimanje medijev. © BOBO

 
Izid volitev kritika vlade
Po porazu predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta na volitvah (po vmesnih neuradnih izidih je dobil 31,77 odstotka glasov volivcev) se pojavljajo vse glasnejša mnenja, da izid volitev izraža kritiko dela vlade. To je dejal tudi sam Peterle, ki meni, da mu gospodarsko-politični kontekst ni bil naklonjen. Po njegovih besedah mu je škodilo predvsem to, da so ga enačili z vlado. Z njenim delom sicer ni nezadovoljen, vendar kot dejstvo navaja, "da so stvari, ki jih ljudje vidijo na strani vlade, pa vlada nanje nima velikega vpliva" . Tako vprašanje je bilo po njegovem mnenju inflacija, zaradi katere ima Janša ta hip precejšnje težave z javno podobo.

Zmaga Danila Türka v drugem krogu predsedniških volitev pa odmeva tudi v tujem tisku, pri čemer je enotna ocena, da je izid volitev negativno znamenje za Janševo desnosredinsko vlado. Najbolj brani avstrijski tednik Krone je med drugim Peterletov poraz označil za "klofuto za vlado" , dunajski Kurier pa je opozoril, da je Türku "v volilnem boju koristila priljubljenost socialdemokratskega vodje opozicije Boruta Pahorja" . Hrvaški Novi list je zapisal, da je bila strategija Peterletovega volilnega štaba povsem zgrešena, pomoč Janše in zunanjega ministra Dimitrija Rupla pa naj bi mu bolj škodila kot pomagala.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.