Svet
14 ogledov

Clintonova na tnalu protikandidatov

John Edwards bo vztrajal do konca, saj upa, da bodo medsebojni napadi Clintonove Žurnal24 main
Clintonova se je na soočenju demokratskih predsedniških kandidatov doslej znašla pod najhujšim udarom nasprotnikov na čelu s senatorjem Barackom Obamo in Johnom Edwardsom.

Slednja sta s tem skušala najti način za zmanjšanje njene prednosti v javnomnenjskih raziskavah. Demokratsko soočenje v organizaciji televizije NBC se je od samega začetka vrtelo okrog vodilne kandidatke Clintonove, ki si je sicer šele na koncu privoščila spodrsljaj s potrditvijo Edwardsove in Obamove obtožbe, da ne zna dati jasnih odgovorov. Na vprašanje, ali podpira ukrep newyorškega guvernerja Eliota Spitzerja o izdajanju vozniških dovoljenj nezakonitim priseljencem v tej zvezni državi, Clintonova ni odgovorila ne pritrdilno, ne nikalno. Nezakonito priseljevanje je ena od vročih tem predsedniške kampanje, sicer bolj na republikanski strani, kjer volilna baza nasprotuje vsakršnim ugodnostim za takšne priseljence.

Debata tekla tudi o Iranu

Clintova je morala odgovarjati tudi na vprašanja, povezana z Iranom. © AFP

 
Za Clintonovo ni bilo prijetno niti vprašanje, zakaj je glasovala za senatno resolucijo o razglasitvi iranske republikanske garde za teroristično organizacijo. Preostalih šest demokratskih kandidatov, ki so sodelovali v soočenju, namreč tej resoluciji nasprotuje v prepričanju, da jo bosta ameriški predsednik George Bush in podpredsednik Dick Cheney izkoristila kot utemeljitev za napad na Iran. Edwards je Clintonovo obtožil, da je glasovala za resolucijo, ker je že prepričana, da bo zmagala med demokrati. Trdo stališče do Irana bi ji potem pomagalo v boju z republikanskim nasprotnikom, med katerimi se jih večina zavzema za novo vojno na Bližnjem vzhodu.

Clintonova je odgovorila, da resolucija nikakor ne pomeni zelene luči za vojno in da bi sama glede Irana uporabila trdo diplomacijo, katere del so gospodarske sankcije, da pa je dejstvo, da iranska revolucionarna garda podpira terorizem v Iraku in drugje na Bližnjem vzhodu. Edwards, Obama in tudi senatorja Joseph Biden iz Delawarea ter Christopher Dodd iz Connecticuta so trdili, da so se podobno enkrat že opekli z resolucijo o Iraku in da Bushu ter Cheneyju ne gre več zaupati.

Za protikandidate sporna tudi sredstva Clintonove

Zaradi vse ostrejših napadov je Clintonovi na pomoč priskočil guverner Nove Mehike Bill Richardson. © AFP

 
Clintonova se je znašla pod plazom očitkov tudi, ker je zbrala največ denarja od finančnih mogotcev z Wall Streeta in drugih ˝posebnih˝ interesov, kot so zdravstvene zavarovalnice in farmacevtska industrija in Edwards je dejal, da ji ne gre zaupati, da bo njena izvolitev resnično spremenila smer Amerike.

V določenem trenutku se je zdelo, da bodo Clintonovi popustili živci, vendar je vse napade uspešno odbijala s preusmerjanjem pozornosti na Busha in njegove politike, dokler ji ni priskočil na pomoč guverner Nove Mehike Bill Richardson , ki je kolege okaral, da se poslužujejo osebnih napadov, namesto, da bi debatirali o političnih razlikah.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.