Pod streho /pod-streho/nepremicnine

Če ne bosta plačala 100.000 evrov davka, lahko ostaneta brez hiše

Komentarjev 30
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • Janez_533 08:59 22.junij 2026.

    A takšen davek plačajo tudi razni vrhunski lopovski manipulatorji, ki svoje premoženje "podarijo" vsej svoji žlahti, ko jim grozi zaplemba? Ali ga plača žlahta, h kateri na varno spravijo nakradeno?

  • Avatar Old Boss
    StarMačk 10:58 22.junij 2026.

    "Če na Fursu dvomijo o navedeni vrednosti, to ugotavljajo v vsakem posameznem odmernem postopku posebej (npr. primerjava s splošno znanimi tržnimi cenami na m² na določenem področju, primerjava s cenami iz izvedenih prodaj primerljivih nepremičnin)." V Sloveniji imamo po sistemu ...prikaži več GURS nepremičnine uradno vrednotene! To je za FURS kot državni organ za področje davkov v postopkih kadar davčne osnove ne predstavlja vrednost prodajnega posla, edino otipljivo merilo. Vse ostalo je polje špekulacij!

    • eeee 11:25 22.junij 2026.

      Saj GURSovo vrednotenje temelji na istih metodah. Če bi FURS sam nekaj ugotavljal in bi to počel pravilno, bi moral načelno priti do GURSovih cifer. Dikcija je verjetno posledica dejstva, da je zakon star 20 let in da takrat se ...prikaži več ni bilo GURSovih vrednotenj. Danes bi dacarji pogledali kar v register nepremičnin. Je pa treba poudariti, da je to posplošena tržna vrednost, ki ne upošteva dejanskega stanja nepremičnine. To pa lahko dokažeš svojo cenitvijo.

  • blayo 10:07 22.junij 2026.

    Da v tej zgodbi slučajno ne manjka kakšna informacija? Par naj se pritoži na odmero in nanjo poda izračun materialnih in nematerialnih stroškov preživljanja. To bi itak moral storiti že v 15-ih dneh po smrti preživljanca.

  • rd2dmk2 10:47 22.junij 2026.

    ja no bili so pri notarju in bili opozorjeni ? zdej pa v jok. kaj jim nihče ni povedal da nepremičnina, če v njej ne stanuješ tudi pri prodaji pade pod višjo davčno obremenitev. pohlep ima velike oči in če ...prikaži več bi ko se je to delalo dali par sto eurov za finačno svetovanje bi bilo danes lahko precej drugače. ampak škrti in pohlepni smo.

  • ToSmJest 12:32 22.junij 2026.

    Tale furs je pri nepremičninah itak malo nor. Jaz sem želel samo urediti evidence naših nepremičnin, ki niso urejane že od Marije Terezije dalje. Zato smo na papirju vsi lastniki vsega v tisočinskih deležih. Ko sem se lotil urejanja, me ...prikaži več je furs takoj za ušesa, da se gremo promet z nepremičninami in nam hotel odmerili davek. Sem na hitro odnehal in naj ima država pač neurejene evidence, če tako hoče. Lastniki že vemo, čigavo je v resnici kaj.

  • bogdan65 07:35 22.junij 2026.

    Davek se plača, če gre za darilno pogodbo s katero nepremičnina pride v takojšno last. Pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju se davka ne plača.

    • eeee 09:48 22.junij 2026.

      Ne drži. Beri ZDDD, posebej 15. člen.

    • blayo 09:51 22.junij 2026.

      Tudi jaz sem tega mnenja. Pogodba o dosmrtnem preživljanju je t.i. odplačni pravni posel in ne darilna pogodba. Par v tem primeru plača samo davek od prometa z nepremičninami. Nekaj v tej zgodbi manjka.

    • blayo 10:02 22.junij 2026.

      Bi moral pa par predložiti "račun" oziroma ovrednotiti to preživljanje. Vsekakor, če je bila pogodba sklenjena recimo samo pol leta pred smrtjo, je to premalo in bo davek v vsakem primeru odmerjen.

    • eeee 10:15 22.junij 2026.

      Koga briga tvoje mnenje. Namesto, da nabijas na pamet beri predpise: "Zavezanec ali zavezanka za plačilo davka (v nadaljnjem besedilu: davčni zavezanec) je fizična ali pravna oseba zasebnega prava, ki prejme premoženje na podlagi dedovanja ali darovanja. Davčni zavezanec je ...prikaži več tudi fizična oseba, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju oziroma na podlagi darilne pogodbe za primer smrti." 3/1 člen ZDDD

    • eeee 10:17 22.junij 2026.

      Pojdi zdaj dacarjem razlagat, da nimajo pravne osnove za odmero davka.

    • blayo 10:26 22.junij 2026.

      A ti veš kaj pomeni biti davčni zavezanec? A ti veš da je davkov več vrst? A veš da obstaja tudi davek na promet z nepremičninami? A veš da je potrebno predložiti po smrti preživljanca davčno napoved v kateri opredeliš ...prikaži več vse stroške ki si jih imel? A veš da se davek odmerja na podlagi tega? En člen si prebral in misliš da si pojedel vso pamet na tem svetu? Bo treba malo več kot samo en člen prebrat 🤣🤣🤣

    • eeee 10:39 22.junij 2026.

      Pri dosmrtnem prezivljanju davčna obveznost nastopi ob smrti. To je bistveno. In takrat lahko preživljalec v davčni napovedi uveljavlja stroške, ki jih je imel s preživljancem in s tem zmanjšuje davčno osnovo, vrednost prejetega premoženja. Je pa treba pogodbo prijaviti ...prikaži več ze ob sklenitvi oz v roku 15 dni po sklenitvi. Vse v zakonu PIŠE.

    • eeee 10:50 22.junij 2026.

      Bebec zahojeni, jaz zelo dobro vem, kaj pise v zakonu, ti pa očitno ne in raje nabijas na pamet, ker nisi sposoben razumet enega kratkega zakona. To sicer pogosto počneš. Tukaj je govora o davku po ZDDD in ne o ...prikaži več DPN, bedak. Pusti stvari, o katerih nimas pojma in raje pojdi pred svoj blok pobirat parkirnino, ko ti bo kdo zasedel parkirplac. 🤣 Pa čakaj, da se ti oglasijo dacarji, ker na črno opravljaš dejavnost. Bebec.

    • blayo 10:53 22.junij 2026.

      Se ne rabiš nič dret. Zakon poznam, pa še kakšnega zraven. Nastop davčne obveznosti sam kot tak ne opredeljuje vrste davka ki bo odmerjen. To ali sta dejansko prijavila pogodbo in po smrti tudi oddala davčno napoved se pa tudi sam sprašujem.

    • blayo 10:55 22.junij 2026.

      A si z levo nogo vstal da se tako grdo obnašaš in žališ 🤣🤣🤣

    • eeee 11:09 22.junij 2026.

      Gres mi na kurac, ker vedno kar nekaj pametujes, pa ceprav nimas blage veze. Preberi si svoj prvi zapis: "Pogodba o dosmrtnem preživljanju je t.i. odplačni pravni posel in ne darilna pogodba. Par v tem primeru plača samo davek od ...prikaži več prometa z nepremičninami." Kako gre to tvoje klobasanje skupaj s tem, kar pise v zakonu??? To mi raje pojasni. Ali pa se posuj s pepelom in priznaj, da si kapitalno brcnil v temo. Ampak kolikor te poznam, si tako aroganten in samovšečen, da bos raje nabijal se naprej.

    • Avatar Kimberley-Echo
      Kimberley-Echo 11:16 22.junij 2026.

      Zakaj se žalita? Vsak lahko napiše svoje mnenje z znanjem, ki ga ima. Inteligentni ljudje ne uporabljajo žaljivk na osebni ravni.

    • blayo 11:32 22.junij 2026.

      Tako je, jaz v tej niti nikogar nisem in ne žalim, za razliko od eeee. To pač pove vse o njegovi...

    • blayo 11:40 22.junij 2026.

      Ima pa eeee prav in sem bil sam v zmoti... par po ZDDD plača davek. Ta davek pa je jasno lahko 0 v najboljšem primeru in limitira proti 39% v najslabšem.

    • blayo 11:43 22.junij 2026.

      Če par ni vložil davčne napovedi, jima je FURS odmeril maksimalni davek. 100.000 EUR ustreza vrednosti nepremičnine tam okoli 350.000 EUR.

    • eeee 11:52 22.junij 2026.

      Imam izkusnje z njim že od prej. Kar drgne in drgne. Lepo mu napišeš, kaj pravi zakon, pa mu ni dovolj. In ko popuši s svojimi interpretacijami zadeve, preide na ad hominem nivo. Tudi danes ni nič drugače. In potem ...prikaži več se je zal treba spustiti na njegov nivo, ker drugače ne zna. Pa mi ni sploh ni do tega, samo naj me pusti pri miru, kot se tudi jaz ne vtikam v njegove objave. Ok, danes je morda repliciral bogdanu, se pa rad zajedljivo vtika v druge forumaše, kar potrdi tudi klik na njegov profil

    • blayo 11:54 22.junij 2026.

      No zdaj mi pa povej kje sem jaz popušil.

    • eeee 12:15 22.junij 2026.

      Preberi svoje odgovore začenši s prvim "tudi jaz....." Tokrat si se sicer izjemoma posul s pepelom, vendar šele po kimberleyevi intervenciji in verjetno prav zaradi nje. Pri prvi repliki na moj odgovor se ti ni zdelo vredno pogledat, kaj pise ...prikaži več v zakonu. Namesto tega si raje nabijal "A ti veš .. A ti veš .. A veš da .. A veš .. A veš da se .. En člen si prebral in misliš da si pojedel vso pamet na tem svetu? Bo treba malo več kot samo en člen prebrat 🤣" Ja? Razumes zdaj, zakaj imam alergijo nate?

    • blayo 12:53 22.junij 2026.

      In si bil takoj užaljen? Kako ti shajaš v življenju, če te že en ušiv post na Ž24 čisto iz tira vrže?

  • spletne 06:52 22.junij 2026.

    obstaja še ena možnost, in sicer, da razdrejo pogodbo. a to pa ne bi, ne?......

    • mateja7 07:56 22.junij 2026.

      S pokojnikom?

    • miho 08:26 22.junij 2026.

      prošnjo za razdrtje pogodbe je treba poslati v nebesa, da jo pokojnik podpiše, nato pa počakati na odgovor. Potem se pogodba lahko razdre. Bo pa treba potem plačati stroške oskrbe.

    • Avatar Kimberley-Echo
      Kimberley-Echo 11:32 22.junij 2026.

      Lahko pa da je v peklu. Se stvari hitreje uredijo, ker so vsi odvetniki in ostali "poštenjaki" tam.

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.