Gorenjska
644 ogledov

Kranjski župan Rakovec bo vodil Združenje mestnih občin

Združenje mestnih občin arhiv ZMOS Na fotografiji od leve proti desni velenjski župan Peter Dermol, kranjski župan Matjaž Rakovec in novomeški župan Gregor Macedoni.
Župani mestnih občin so včeraj za predsednika Združenja mestnih občin Slovenije izvolili Matjaža Rakovca, župana Mestne občine Kranj. Združenje bo vodil dve leti. Za podpredsednika pa je bil izvoljen Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje.

V sporočilu za javnost o 30. redni seji Skupščine Združenja mestnih občin Slovenije (ZMOS), ki je včeraj potekala v ljubljanski mestni hiši, so zapisali, da je ZMOS v minulih dveh letih, odkar ga je vodil mag. Gregor Macedoni, župan Mestne občine Novo mesto, okrepil delovanje tudi na mednarodni ravni, se proaktivno vključeval v pripravo različne zakonodaje in uspešno nadaljeval z izvajanjem mehanizma celostnih teritorialnih naložb. Skupščina je obravnavala in potrdila letno poročilo dela ZMOS za preteklo leto, v katerem je izstopalo učinkovito usklajevanje nekaterih ukrepov mestnih občin v zvezi z epidemijo koronavirusa.

Skupščina je, kot je še zapisano v sporočilu za javnost, včeraj podprla predlog novele zakona o vrtcih, ki predvideva vpliv občin na financiranje zasebnih vrtcev.

Podprla pa je tudi prizadevanje za celostno rešitev težav z odpadki z vzpostavitvijo sežigalnic v Ljubljani in Mariboru. To naj bi, kot so zapisali, pozitivno vplivalo na cene odvoza odpadkov, pomenilo pa bi tudi dolgoročno rešitev odpadkov, njihovo energetsko izrabo in enovit nadzor nad emisijami, ki nastajajo v fazi energetske pretvorbe, s tem pa torej tudi primer krožnega gospodarstva.

Novi predsednik bo predstavil program na prihodnji seji

Novoizvoljeni predsednik združenja Matjaž Rakovec bo predstavil program dela oziroma ključne cilje, ki jih bo ZMOS zasledoval v prihodnje, na prvi naslednji seji skupščine.

Že zdaj pa je jasno, da bo tudi v prihodnje "poudarek na izboljšanju sistema financiranja občin na način, da mestne občine ne bodo več prikrajšane."

Z institutom povprečnine v okviru obstoječega sistema se namreč mestnim občinam ne zagotovi dovolj sredstev za pokrivanje stroškov izvajanja zakonsko določenih nalog. Možna rešitev te problematike je tudi oblikovanje predloga posebnega zakona o mestnih občinah. S tem bi tudi uresničili odločbo ustavnega sodišča iz leta 1996. Takrat je namreč Ustavno sodišče RS odločilo, da ustava zavezuje zakonodajalca, da z zakonom uresniči ustavno določbo o posebnih izvirnih pristojnostih mestnih občin na področju urbanega razvoja.

V sporočilu za javnost je še navedeno, da si bo ZMOS prizadeval tudi za neprekinjeno delovanje mehanizma celostnih teritorialnih naložb in za ustrezno stopnjo sofinanciranja evropskih projektov vseh mestnih občin.

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.