Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo v 67. členu določa, da se občini, ki je ustanoviteljica javnega zavoda, ki presega občinski pomen oziroma zadovoljuje tudi potrebe prebivalcev sosednjih občin, in je to v javnem interesu države, zagotovijo v okviru sistema financiranja občin ustrezna dodatna sredstva, da javni interes države ugotovi vlada na predlog ministra, potem ko ta dobi pobudo občine, da se na podlagi sklepa vlade minister in pristojni organ občine dogovorita o višini sredstev države in obsegu obveznosti občine s pogodbo iz 93. člena tega zakona ter da se te določbe smiselno uporabljajo tudi za občinske javne kulturne programe širšega pomena.
Zakon o financiranju občin pa v 43. členu določa, da Ministrstvo, pristojno za kulturo, preneha v polnem ali pretežnem delu financirati izvajanje javne službe javnih zavodov, ki jih je ustanovila ena občina ali soustanovilo več občin, na področju kulture, najpozneje 1. januarja 2009 oziroma s prvim dnem proračunskega leta, v katerem bodo začele z delom pokrajine, razen če ni na podlagi 67. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo določeno drugače.
Mestna občina Kranj (MOK) je ustanoviteljica javnega zavoda Prešernovo gledališče Kranj (PGK) in Gorenjskega muzeja, v katerega sodi tudi Galerija Prešernovih nagrajencev (GPN). Oba javna zavoda izvajata tudi programe, ki so nacionalnega pomena. Predstave PGK in posamezni igralci so med nagrajenci na vsakem festivalu, tako doma kot v tujini, gledališče tudi nosi ime največjega slovenskega pesnika, GPN pa hrani in predstavlja likovna dela tistih umetnikov, ki jih je Republika Slovenija nagradila z najvišjimi priznanji s področja kulturnih dosežkov, Prešernove nagrade se namreč podeljujejo od leta 1947.
Kljub izvajanju programov, ki so nacionalnega pomena, pa sta javna zavoda v pretežnem delu financirana s strani MOK, in sicer je v letu 2022 MOK financirala delo PGK v višini 1.320.738 evrov, država pa v višini 282.078 evrov, delo GPN pa MOK v višini 87.900 evrov in država v višini 10.000 evrov, pri čemer se država pri sofinanciranju opira na določbe Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo in Zakona o financiranju občin.
»Mi smo že v času prejšnje in te vlade pisali dopise na kulturno ministrstvo o tem povečanju deleža državnega sofinanciranja. Vedno je bil negativen odgovor, zato smo prišli do te odločitve, da je potrebno povprašati ustavno sodišče o tem primeru in ga primerjati z ostalimi mesti, kjer država sofinancira ali celo v celoti financira dejavnosti,« pravi župan MOK Matjaž Rakovec. Kako bi bilo po končni odločitvi Ustavnega sodišča glede razdelitve sredstev, pa je po njegovem trenutno o tem težko govoriti. »Odvisno kaj bomo dokazali in koliko je nacionalnega programa izvedenega v teh dveh ustanovah. Vemo, da ima Prešernovo gledališče Teden slovenske drame, če omenim le najpomembnejši dogodek, medtem ko ima Galerija Prešernovih nagrajencev stalne razstave slovenskih priznanih umetnikov. Seveda bi radi čim več.«
Ustavno sodišče baje odloča samo še po kazalniku ali si skrajni levičar, dobiš, če si delovni človek pač izgubiš. Tako se govori