Gorenjska
281 ogledov

Spominska slovesnost ob dnevu samostojnosti in enotnosti

Saša Despot / Mediaspeed
Ob dnevu samostojnosti in enotnosti so se ob obeležju v zahvalo in spomin pogumnim braniteljem slovenske samostojnosti leta 1991 pred občinsko stavbo poklonili župan Matjaž Rakovec, nekdanji župan Vitomir Gros in podžupan Janez Černe.

Stražo pri obeležju, ki so ga lani pred 30. obletnico samostojne in neodvisne Republike Slovenije na pobudo veteranskih organizacij vojne za Slovenijo slovesno odkrili pred stavbo Mestne občine Kranj (MOK), je prevzela Vojašnica Petra Petriča Kranj oziroma pripadnici Logistične brigade Slovenske vojske. Zbrane udeležence slovesnosti ter veteranke in veterane vojne za Slovenijo je na Slovenskem trgu 1 najprej pozdravil župan Matjaž Rakovec, slavnostni govornik pa je bil nekdanji župan in aktivni udeleženec slovenske osamosvojitve Vitomir Gros.

Oba sta se zahvalila vsem braniteljem slovenske samostojnosti leta 1991, še posebej pa se poklonila tistim, ki so v vojni za Slovenijo darovali svoja življenja. »Da se je Slovenija pred več kot 30 leti sploh lahko podala na pot osamosvojitve, je potrebovala veliko politične spretnosti, modrosti in poguma. Združevali so nas skupni cilji, solidarnost, enotnost, pripadnost skupnim vrednotam. Stopili smo skupaj in obstali! V sedanjem zgodovinskem trenutku, ko so izzivi družbene, gospodarske in socialne krize vse močnejši, ko so razmere v svetu vse bolj zapletene in nepredvidljive in ko divja krvava vojna nedaleč od nas, je osamosvojitvena zgodba malega slovenskega naroda v osrčju Evrope še toliko bolj pomembna. Ostane naj svetel zgled, predvsem za mlade, in nas kljub mnogim izzivom sedanjega časa še naprej navdaja s ponosom, saj smo uresničili stoletne sanje naših prednikov,« je povedal Rakovec, kar je zatem poudaril tudi Gros.

Ob tem je obudil tudi spomine na to, kaj se je v času vojne dogajalo na kranjski občini, katere izvršni svet so z vso pomembno dokumentacijo želeli mimo njegove vednosti preseliti na rezervno lokacijo v Besnico. »Vztrajal sem pri tem, da bo vodstvo občine ostalo tam, kjer je slovensko ljudstvo, torej v občinski stavbi, vse do zaključka vojne.« Spomnil se je na številne ljudi, ki so se prijavili v vrste teritorialne obrambe kot prostovoljci in so z lastno iznajdljivostjo tako ali drugače blokirali napredovanje nasprotnih sil. Povedal je tudi, kako in kje so nastali betonski tetraedri, ki so pred 32 leti služili kot protitankovske ovire, eden takih pa zdaj pred občinsko stavbo služi kot obeležje.

»Zaradi spomina na padlega kranjskega občana Petriča in napada na novinarja na letališču, zaradi spomina na žrtve in resnosti takratnega položaja slovesno in spoštljivo praznujmo rojstvo naše domovine. Čuvajmo jo pred viharji, ki jih nosi neusmiljena situacija v svetu in malim narodom izrazito nenaklonjeni mednarodni odnosi, ki krojijo zgodovino po interesih velikih. Vse to delajmo v duhu sodelovanja in sprave med Slovenci in ne sledimo krivim prerokom sovraštva in zdraharstva. Samo dva milijona nas je, vsi smo naši državljani ene same domovine – Slovenije,« je slavnostni nagovor sklenil Gros.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.