Kot smo poročali, je kmalu po požaru lastnik Majdičevega mlina prodal nepremičnino oziroma projektno podjetje Naš mlin, ki je bilo lastnik stavbe. Novi lastnik podjetja Naš mlin, Bor Zgonc, je tedaj pojasnil, da zaradi ugovora še ni vpisan v zemljiško knjigo. In tudi zdaj lastništvo nepremičnine, kot nam je potrdil včeraj, še ni rešeno. "Še čakamo, da se razpletejo postopki." Na vprašanje, ali je že odločeno, kaj bo po novem na tem območju, pa je odgovoril, da "investicijski projekt še ni izdelan in da trenutno še poteka preverba možnosti. Predviden je stanovanjski ali energetski objekt."
Glede načrta delne rušitve in priprave gradbene dokumentacije je Zgonc odgovoril, da "se v prvi fazi načrtuje sanacijska dela, da se lahko odpre Stara cesta. Gradbeno dovoljenje je vezano na lastništvo in investicijsko dokumentacijo."
Povsem drugače pa je s Hidroelektrarno Sava, katere lastnik je Elektro Gorenjska, upravljalec pa Gorenjske elektrarne. Za njeno vnovično obratovanje bo potrebna celovita sanacija proizvodnega objekta. Kot so nam včeraj pojasnili iz Elektro Gorenjska, bodo s sanacijskimi deli začeli kmalu, že v tem decembru. Dela bodo dolgotrajna in bodo zaradi zahtevnosti potekala po fazah.
V HE Sava, kjer so letno proizvedli med 10 in 12 tisoč megavatnih ur električne energije, so štirje agregati za proizvodnjo električne energije. V požaru konec septembra 2022 je pogorel del strojnice in prostor za obratovalno osebje. Dva agregata sta bila popolnoma uničena, dva agregata sta bila močno poškodovana zaradi velike količine gasilne vode. Poškodovane so bile vse kabelske povezave.
"Najprej se bo uredilo dostope in izdelalo gradbene jame, s pomočjo katerih bodo izvajalci lahko začeli sanacijo na objektu, v katerem je strojnica. Izpraznil se bo dovodni kanal, dolvodno z reko Savo se bo za čas gradnje uredil protipoplavni nasip. V naslednjih fazah se bo obnovilo strojnico, vtok v kanal in iztok iz kanala," je odgovorila mag. Renata Križnar, predstavnica vodstva za korporativno komuniciranje v Elektro Gorenjska.
Glede obnove elektrarne je še navedla, da bodo v Elektro Gorenjska "sledili vsem zakonodajnim predpisom, prav tako smernicam Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Po sanaciji bo elektrarna sodobna in avtomatizirana, omogočeno bo njeno bistveno varnejše obratovanje, še posebej v času povišanega vodostaja reke Save. Cilj je, da objekt nadgradijo tako, da ne bo samo energetski objekt, temveč povezovalni element ljudi, narave in okolja."
lastniki so naročili požar, ko je gorelo na deževno noč, kot bakla, zdej se pa ne bodo pritaknili, ker čakajo, da država še ruši ... ne vem, zakaj vam voluharjem požrešnim, država ne zgradi novega objetka, po vaših željah