Moj sanjski šiht
1934 ogledov

"Delodajalec mi plačo izplačuje z zamudo, naj mu zagrozim z inšpekcijo?"

delo pisarna koledar Profimedia
Delodajalec se požvižga na delovnopravno zakonodajo glede izplačila plače. Kakšne pravne možnosti ima zaposleni?

Boštjan J. Turk | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Pravni strokovnjak mag. Boštjan J. Turk odgovarja na vaše pravne dileme.

"Imam težave s svojim trenutnim delodajalcem, ki mi plačo izplačuje s precejšnjo zamudo (včasih šele 15. v mesecu za dva meseca nazaj). Delam v transportnem podjetju, delodajalcu sicer finančno ne gre slabo, a si kar jemlje pravico, da z izplačilom plače zamuja, ker misli, da sem itak dobro plačan in da pri drugih prevoznikih ne bi dosegel takega dohodka. A tudi jaz moram plačati položnice, najemnino, stroške vrtca za otroka ipd. Kakšne pravne možnosti imam? Naj mu zagrozim z inšpekcijo?
 
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Delodajalec z zamudami pri izplačilu plače seveda krši delovnopravno zakonodajo. V skladu s 134. členom zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) se mora namreč plača plačevati za plačilna obdobja, ki ne smejo biti daljša od enega meseca, plača pa se izplača najkasneje 18 dni po preteku plačilnega obdobja (se pravi najkasneje 18. v mesecu za prejšnji mesec). 

Pomembno je tudi, da je delodajalec dolžan predhodno pisno obvestiti delavce o plačilnem dnevu in o vsakokratni spremembi plačilnega dne na pri njem običajen način (npr. z uporabo informacijske tehnologije).

Naj posebej poudarim, da so kazni za kršitev določil o pravočasnem izplačilu plače visoke delodajalca se lahko kaznuje z globo od 3.000 pa vse do 20.000 evrov.

Razmišljate o tem, da bi o delodajalčevih kršitvah obvestili inšpekcijo dela. To je vsekakor ena izmed poti, po kateri bi lahko dosegli svojo pravico, čeprav opozarjam, da bi znalo to poslabšati vaš odnos z delodajalcem, ki bi potem iskal kakšne druge pravne načine, da vas šikanira na delovnem mestu. 

Zato bi vam vsaj v prvi fazi priporočil nekoliko bolj "diplomatski" pristop. Delodajalca pisno obvestite o kršitvi, obenem navedite zakonske člene, ki dokazujejo njegovo kršitev zakonodaje, v ta namen lahko angažirate tudi pravnika oziroma odvetnika. Če to ne bo zaleglo, lahko uporabite tudi trši pristop – angažma delovne inšpekcije ali pa tožbeni zahtevek.          

Zamuda pri izplačilu plače lahko prav tako rezultira v izredni odpovedi pogodbe o zaposlitve iz razlogov na strani delavca. Namreč v primeru, če vam delodajalec dvakrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plače ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku, lahko tudi izredno odpoveste pogodbo o zaposlitvi. 

Mag. Boštjan J. Turk

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • Avatar Ladislav Tekavčič
    NickMason 10:42 28.marec 2025.

    Po prvi neprejeti plači ga ustno opozoriš,ni nič ,mu daš pisni ultimat opomin kakorkoli in potem odvetnik vse izterja in še plus zraven,seveda če ima od kje vzeti,drgač pa pri drugi neprejeti plači ostaneš doma in ni šans da greš ...prikaži več delat ,močno priporočam da se vsak zavaruje pravniško ,recimo ARAG,povsem drugače se obnašajo delodajalci potem,govorim iz izkušenj.

  • Avatar karjola
    karjola 10:18 08.februar 2025.

    zakaj že smo ukinili SDK?

  • matermila 09:01 08.februar 2025.

    Najboljša varianta je naslednja: na portalu informiran.si deluje odvetniška družba, ki se ukvarja ravno s takimi delodajalci. Tam boste našli tudi formularje s katerimi najprej obvestite delodajalca in obenem tudi inšpekcijo, torej opomin delodajalcu, da v roku 3 (tri) dni ...prikaži več odpravi nepravilnosti. Če po tem času ne izpolni svojih obveznosti, mu daste izredno odpoved delovnega razmerja s formularjem, ki ga prav tako najdete in izpolnite kar na strani informirani.si (stane 20€) in se še isti dan lah